Letouny budoucnosti podle NASA

Letouny budoucnosti podle NASA
Velké změny doznají také trupy letadel. Měly by být z úplně nových materiálů. Uvažuje se o zvláštních keramických vláknech. Cílem je samozřejmě menší hmotnost a větší odolnost. To D8 splňuje.
Pokud budete do letadla nastupovat, nejspíš ani nezaznamenáte rozdíl, ale vylepšení budou revoluční. "Technologická krása nespočívá pouze v tom, jak vypadá na povrchu," vysvětluje výzkumný pracovník NASA Richard Wahls, který se na studiích podílel.
Pokud jsou odhady oslovených odborníků správné, vývoj půjde dopředu raketovým tempem. Už v roce 2030 by se měla hlučnost dopravních letadel snížit o 71 decibelů, emise oxidu uhličitého o tři čtvrtiny a spotřeba paliva o 70 procent. Zároveň by měla být nová letadla schopna startovat a přistávat na kratších ranvejích, což by vedlo k rozšíření sítě vhodných letišť.
Aby mohli odborníci dojít k ideálnímu řešení, musí vymyslet mnoho návrhů a postupně je zredukovat na několik málo finálních. Tento nákres ilustruje proces, během něhož zástupci leteckého průmyslu a akademičtí badatelé pracují s mnoha a mnoha návrhy.
Foto: NASA
Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 6. 2011 16:22

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyzval výrobce dopravních letadel, aby zkusili navrhnout nástupce současných strojů. Američtí lídři v oboru pracovali na svých návrzích 18 měsíců, než byli konečně hotoví. Jejich vizualizace letadel příští generace mohou leckterého fandu moderních technologií na první pohled zklamat. Nevypadají totiž jako stroje, které jsme zvyklí vídat ve vědeckofantastických filmech. Skutečný pokrok se však schovává "pod kapotou". Nahlédněte do kuchyně firem Lockheed Martin, Northrop Grumman a The Boeing Company. Těmito stroji se můžete v létě roku 2035 vypravit třeba na dovolenou.

 

Právě se děje

Další zprávy