Ve světě je nyní vězněno rekordní množství novinářů. Nejvíc se na tom podílí Turecko

ČTK ČTK
13. 12. 2016 23:54
Ve světě je nyní uvězněno 259 novinářů, loni jich přitom bylo 199. Jde o nejvyšší číslo od roku 1990, kdy začal Výbor pro ochranu novinářů tyto údaje shromažďovat. Na nebývale vysokém čísle se nejvíce podílí Turecko, kde bylo uvězněno a obžalováno z protistátní činnosti nejméně 81 novinářů. Dobrá situace pro novináře není ani v Číně, která se v žebříčku umístila na druhém místě s 38 uvězněnými žurnalisty. Třetí místo patří s 25 zatčenými novináři Egyptu. Z první pětky naopak po osmi letech vypadl Írán.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York – Letos bylo na světě uvězněno více novinářů než kdykoli za posledních téměř třicet let. Za nebývale vysoké číslo může podle Výboru pro ochranu novinářů (CPJ) zatčení mnoha žurnalistů v Turecku po letošním nepovedeném pokusu o převrat, informovala v úterý agentura AP. Ve světě je nyní uvězněno 259 novinářů, loni jich bylo 199.

Nejméně 81 novinářů bylo podle CPJ k 1. prosinci v Turecku uvězněno a obžalováno z protistátní činnosti. "Svoboda médií v Turecku byla v ohrožení už začátkem letošního roku. Turecké úřady novináře zatýkaly, šikanovaly a zbavovaly práce. Mnoho novin úřady nechaly zavřít nebo je převzaly pod svou kontrolu," stojí v každoroční zprávě CPJ o uvězněných novinářích.

CPJ informace o počtu vězněných novinářů shromažďuje od roku 1990 a nyní registrovaných 259 zadržovaných žurnalistů je dosud nejvyšší údaj. Statistika však nezahrnuje novináře, kteří se pohřešují, či ty, kteří jsou v zajetí nevládních skupin.

V Turecku stále panuje výjimečný stav. Během dvou měsíců po pokusu o převrat nechal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvěznit více než 100 novinářů a zavřel přes 100 novin.

Po Turecku je podle CPJ situace pro novináře nejhorší v Číně, kde je 38 uvězněných novinářů. V posledních dvou letech Čína prý zatkla nejvíce žurnalistů na světě. Ve zprávě stojí, že se Peking zaměřil především na ty, kteří informují o protirežimních protestech a o porušování lidských práv. Třetí místo podle výboru obsadil Egypt, kde je 25 zatčených novinářů.

CPJ rovněž uvádí, že je to poprvé od roku 2008, kdy se mezi prvních pět zemí s největším počtem uvězněných novinářů nedostal Írán.

 

Právě se děje

Další zprávy