Ve světě je nyní vězněno rekordní množství novinářů. Nejvíc se na tom podílí Turecko

ČTK ČTK
13. 12. 2016 23:54
Ve světě je nyní uvězněno 259 novinářů, loni jich přitom bylo 199. Jde o nejvyšší číslo od roku 1990, kdy začal Výbor pro ochranu novinářů tyto údaje shromažďovat. Na nebývale vysokém čísle se nejvíce podílí Turecko, kde bylo uvězněno a obžalováno z protistátní činnosti nejméně 81 novinářů. Dobrá situace pro novináře není ani v Číně, která se v žebříčku umístila na druhém místě s 38 uvězněnými žurnalisty. Třetí místo patří s 25 zatčenými novináři Egyptu. Z první pětky naopak po osmi letech vypadl Írán.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York – Letos bylo na světě uvězněno více novinářů než kdykoli za posledních téměř třicet let. Za nebývale vysoké číslo může podle Výboru pro ochranu novinářů (CPJ) zatčení mnoha žurnalistů v Turecku po letošním nepovedeném pokusu o převrat, informovala v úterý agentura AP. Ve světě je nyní uvězněno 259 novinářů, loni jich bylo 199.

Nejméně 81 novinářů bylo podle CPJ k 1. prosinci v Turecku uvězněno a obžalováno z protistátní činnosti. "Svoboda médií v Turecku byla v ohrožení už začátkem letošního roku. Turecké úřady novináře zatýkaly, šikanovaly a zbavovaly práce. Mnoho novin úřady nechaly zavřít nebo je převzaly pod svou kontrolu," stojí v každoroční zprávě CPJ o uvězněných novinářích.

CPJ informace o počtu vězněných novinářů shromažďuje od roku 1990 a nyní registrovaných 259 zadržovaných žurnalistů je dosud nejvyšší údaj. Statistika však nezahrnuje novináře, kteří se pohřešují, či ty, kteří jsou v zajetí nevládních skupin.

V Turecku stále panuje výjimečný stav. Během dvou měsíců po pokusu o převrat nechal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvěznit více než 100 novinářů a zavřel přes 100 novin.

Po Turecku je podle CPJ situace pro novináře nejhorší v Číně, kde je 38 uvězněných novinářů. V posledních dvou letech Čína prý zatkla nejvíce žurnalistů na světě. Ve zprávě stojí, že se Peking zaměřil především na ty, kteří informují o protirežimních protestech a o porušování lidských práv. Třetí místo podle výboru obsadil Egypt, kde je 25 zatčených novinářů.

CPJ rovněž uvádí, že je to poprvé od roku 2008, kdy se mezi prvních pět zemí s největším počtem uvězněných novinářů nedostal Írán.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kvalifikací ´´v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy