Letiště zavřelo kvůli sněhu, cestující ničili vybavení

ČTK ČTK
7. 2. 2014 9:29
Incident se odehrál v Čeng-čou v lidnaté čínské provincii Che-nan
Začátek a konec oslav každý rok doprovází horečnaté cestování.
Začátek a konec oslav každý rok doprovází horečnaté cestování. | Foto: Reuters

Peking - Cestující na letišti v Čeng-čou, hlavním městě lidnaté čínské provincie Che-nan, vzali útokem odbavovací pulty a rozbíjeli počítače i další vybavení.

Stalo se tak poté, co letiště ve čtvrtek kvůli hustému sněžení na více než pět hodin zastavilo provoz.

Nepokoje na jednom z velkých letišť v Číně poznamenaly konec oslav lunárního Nového roku, napsala s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Na závěr svátků, které patří mezi nejvýznamnější v Číně, se miliony lidí snaží vrátit včas do práce. Záběry, které se objevily na čínském internetu, ukazují policii, jak se snaží uklidnit rozzuřený dav.

"Nebylo tam dost sedaček. Lidi museli sedět na zavazadlech a jíst instantní nudle. Zaměstnancům letiště to bylo jedno a na všechny otázky opakovali jen: 'Nevím, nevím'," uvedla rozhlasová stanice provincie Che-nan.

Oslavy čínského Nového roku tradičně provázejí přesuny značného počtu lidí, kteří chtějí strávit svátky s rodinami. To znamená značný tlak na dopravu, přeplněné vlaky, autobusy i letadla.

Nejde o první případ, kdy v Číně rozzlobení cestující napadli zaměstnance letiště kvůli zpoždění letu.

Vláda už vyzvala místní aerolinky, aby cestujícím lépe vysvětlovaly důvod zpoždění a poskytly jim ubytování a jídlo zdarma. Letecké společnosti ale tvrdí, že příčinou podobných nepokojů je nezkušenost veřejnosti, která si ještě nezvykla na problémy spojené s létáním.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy