Tisíce lidí ve tmě a bez jídla. Nejrušnější letiště na světě ochromil výpadek proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2017 10:41
Atlantské letiště denně obslouží v průměru na 275 000 pasažérů a 2500 odletů a příletů, což z něj činí nejrušnější vzdušný přístav na světě.
Cestující na nejvytíženějším letišti světa museli trávit hodiny ve tmě. V Atlantě došlo k rozsáhlému výpadku proudu. Rušily se a odkláněly lety. | Video: Reuters, Asociated Press

Atlanta - Letiště v Atlantě ve Spojených státech v neděli ochromil rozsáhlý výpadek proudu. Zrušena byla více než tisícovka letů a mezinárodní linky byly odkloněny, informovala agentura AP.

Dodávky elektřiny byly postupně zcela obnoveny až po několika hodinách.

Výpadek proudu způsobil požár na nespecifikovaném podzemním zařízení regionální energetické společnosti. Příčina požáru zatím nebyla odhalena.

Atlantské letiště denně odbaví v průměru 275 000 pasažérů a 2500 odletů a příletů, což z něj činí nejrušnější vzdušný přístav na světě.

Nečekaný výpadek proudu Hartsfieldovo-Jacksonovo mezinárodní letiště postihl jen několik dní před vánoční cestovní horečkou. Brzy odpoledne místního času náhle zhasla světa a letiště se ocitlo ve tmě. Blackout znemožnil veškeré odlety a mezinárodní lety mířící do Atlanty byly odkláněny jinam. Mnohé lety byly zrušeny například z Chicaga.

Až v noci na pondělí se podařilo dodávky proudu obnovit. Několik minut po místní půlnoci letiště na Twitteru oznámilo, že elektřinu už mají všechny letištní haly a že cestujícím je rozdáváno více než 5000 porcí jídel.

Po kompletním výpadku proudu na letišti uvízly tisíce lidí. "Mnoho jich přichází, ale nikdo neodchází. Nikdo neřekne nic oficiálně. Uvízli jsme tu," řekla během přerušení dodávek proudu agentuře AP pasažérka společnosti Delta Air Lines Emilia Ducaová.

Na letišti přitom byly zavřené restaurace i obchody a nefungovaly ani prodejní automaty. Okolní oblasti problémy s elektřinou neměly.

Atlantská radnice poskytla pasažérům nouzové útočiště v místním mezinárodním kongresovém centru. Lidé se tam mohli dostat kyvadlovými autobusovými spoji. Město rovněž zajistilo jídlo.

Jenom letecká společnost Delta Air Lines, která má v Atlantě sídlo, uvedla, že do večera zrušila téměř 800 nedělních a 250 pondělních letů. Aerolinky Southwest Airlines zrušily nejméně 70 ze 120 plánovaných nedělních odletů z Atlanty.

Letecký expert Robert Mann řekl, že bude trvat pravděpodobně do úterý, než se chod společnosti Delta Air Lines vrátí k normálu. Cestující se však s problémy budou potýkat možná většinu týdne, protože v posledním týdnu před Vánocemi není mnoho volných míst na jiných letech. "Zítřek (pondělí) bude dlouhý a obtížný den pro každého," citovala Manna AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy