Tisíce lidí ve tmě a bez jídla. Nejrušnější letiště na světě ochromil výpadek proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2017 10:41
Atlantské letiště denně obslouží v průměru na 275 000 pasažérů a 2500 odletů a příletů, což z něj činí nejrušnější vzdušný přístav na světě.
Cestující na nejvytíženějším letišti světa museli trávit hodiny ve tmě. V Atlantě došlo k rozsáhlému výpadku proudu. Rušily se a odkláněly lety. | Video: Reuters, Asociated Press

Atlanta - Letiště v Atlantě ve Spojených státech v neděli ochromil rozsáhlý výpadek proudu. Zrušena byla více než tisícovka letů a mezinárodní linky byly odkloněny, informovala agentura AP.

Dodávky elektřiny byly postupně zcela obnoveny až po několika hodinách.

Výpadek proudu způsobil požár na nespecifikovaném podzemním zařízení regionální energetické společnosti. Příčina požáru zatím nebyla odhalena.

Atlantské letiště denně odbaví v průměru 275 000 pasažérů a 2500 odletů a příletů, což z něj činí nejrušnější vzdušný přístav na světě.

Nečekaný výpadek proudu Hartsfieldovo-Jacksonovo mezinárodní letiště postihl jen několik dní před vánoční cestovní horečkou. Brzy odpoledne místního času náhle zhasla světa a letiště se ocitlo ve tmě. Blackout znemožnil veškeré odlety a mezinárodní lety mířící do Atlanty byly odkláněny jinam. Mnohé lety byly zrušeny například z Chicaga.

Až v noci na pondělí se podařilo dodávky proudu obnovit. Několik minut po místní půlnoci letiště na Twitteru oznámilo, že elektřinu už mají všechny letištní haly a že cestujícím je rozdáváno více než 5000 porcí jídel.

Po kompletním výpadku proudu na letišti uvízly tisíce lidí. "Mnoho jich přichází, ale nikdo neodchází. Nikdo neřekne nic oficiálně. Uvízli jsme tu," řekla během přerušení dodávek proudu agentuře AP pasažérka společnosti Delta Air Lines Emilia Ducaová.

Na letišti přitom byly zavřené restaurace i obchody a nefungovaly ani prodejní automaty. Okolní oblasti problémy s elektřinou neměly.

Atlantská radnice poskytla pasažérům nouzové útočiště v místním mezinárodním kongresovém centru. Lidé se tam mohli dostat kyvadlovými autobusovými spoji. Město rovněž zajistilo jídlo.

Jenom letecká společnost Delta Air Lines, která má v Atlantě sídlo, uvedla, že do večera zrušila téměř 800 nedělních a 250 pondělních letů. Aerolinky Southwest Airlines zrušily nejméně 70 ze 120 plánovaných nedělních odletů z Atlanty.

Letecký expert Robert Mann řekl, že bude trvat pravděpodobně do úterý, než se chod společnosti Delta Air Lines vrátí k normálu. Cestující se však s problémy budou potýkat možná většinu týdne, protože v posledním týdnu před Vánocemi není mnoho volných míst na jiných letech. "Zítřek (pondělí) bude dlouhý a obtížný den pro každého," citovala Manna AP.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V německém Rot am See se střílí, podle médií zemřelo šest lidí

Z německého města Rot am See je hlášena střelba, při které podle magazínu Focus zahynulo šest lidí. Policie podle agentury DPA zadržela jednoho podezřelého.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy