Britové chtějí omezit opilecké výstupy v letadlech. Zvažují, že zakážou prodej alkoholu na letištích

Klára Fořtová
20. 8. 2018 19:29
Britové nyní diskutují o změně zákona, která by omezila prodej alkoholu na letištích. Změnu legislativy vyžadují některé instituce, podporuje ji i veřejnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: RyanAir

Velká Británie - Britský úřad pro civilní letectví (CAA) volá po omezeních, která by zredukovala počty incidentů vyvolaných na palubě letadel opilými cestujícími.

Těch totiž podle jeho statistik v posledních letech výrazně přibylo. Jenom letos se jich odehrálo už více než 200.

Mezi lety 2015 a 2016 zaznamenal úřad nárůst incidentů dokonce o 112 procent. Z necelých 200 případů ročně se tak číslo vyhouplo přes čtyři stovky.

Nejvyšší autorita britského civilního letectví proto požaduje uplatňování přísných trestů za nevhodné chování podnapilých lidí, kteří mnohdy ohrožují bezpečný průběh celého letu.

"Proti viníkům by mělo být častěji vzneseno trestní obvinění," domnívá se ředitel CAA Richard Stephenson. "Cestující si musí uvědomit, že pokud se budou chovat neukázněně, budou postaveni před zákon," dodal.

Alkohol na letištích jenom v určenou dobu

Do debaty se vložila také britská organizace zabývající se alkoholem a jeho dopady na společnost Institute of Alcohol Studies. Podporuje změnu tzv. licenčního zákona, který stanovuje, kdy a kde se může alkohol na území Spojeného království prodávat a konzumovat.

V současnosti se totiž zákon nevztahuje na letiště, což se instituce snaží změnit. O zákoně bude diskutovat také britská vláda. Pokud by rozšíření jeho působnosti prošlo, lidé by si nově mohli koupit alkohol na letištích jen v určitou denní dobu.

Veřejnost se k omezením staví příznivě. Podle červencových průzkumů provedených britskou společností YouGov by z dvou tisíc respondentů stálo přes 80 procent z nich o to, aby se na alkohol na letištích zmíněný zákon vztahoval.

Na problémy s podnapilými cestujícími upozornila již v červnu letecká společnost Ryanair poté, co muselo její letadlo na cestě z Dublinu na Ibizu neplánovaně přistát v Paříži. Tři opilí cestující natolik narušovali let, že je posádka vykázala z letadla a předala je francouzské policii.

Letiště zkoušejí preventivní opatření

Deset letišť ve Velké Británii v červenci zavedlo preventivní opatření, kterými se snaží cestující odradit od nadměrné konzumace alkoholu. Patří mezi ně například letiště v Birminghamu, Manchesteru nebo Glasgow.

Skrze informace v letištních obchodech, na obrazovkách i prostřednictvím letáků, které rozdávají policisté, se snaží cestující varovat před přehnanou konzumací alkoholu.

"Tato kampaň je důležitá. Všichni cestující si díky ní uvědomují následky, které by mělo jejich rušivé chování způsobené opilostí," řekla serveru Daily Telegraph Grace Suggová z ministerstva dopravy.

Pokud k omezením dojde, Česka by se zatím dotknout neměla. "Od žádné letecké společnosti jsme nezaznamenali požadavek na omezení prodeje alkoholických nápojů v prostorách letiště," řekl Roman Pacvoň, tiskový mluvčí Letiště Praha. Podnapilí cestující se podle něj někdy objeví, rozhodně se ale jejich počet nezvyšuje.

Video: Podívejte se na stavbu jednoho z největších letišť v jedné minutě

Istanbul bude mít jedno z největších letišť na světě. Podívejte se, jak probíhala stavba ranveje. | Video: İGA İstanbul New Airport

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy