Britové chtějí omezit opilecké výstupy v letadlech. Zvažují, že zakážou prodej alkoholu na letištích

Klára Fořtová
20. 8. 2018 19:29
Britové nyní diskutují o změně zákona, která by omezila prodej alkoholu na letištích. Změnu legislativy vyžadují některé instituce, podporuje ji i veřejnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: RyanAir

Velká Británie - Britský úřad pro civilní letectví (CAA) volá po omezeních, která by zredukovala počty incidentů vyvolaných na palubě letadel opilými cestujícími.

Těch totiž podle jeho statistik v posledních letech výrazně přibylo. Jenom letos se jich odehrálo už více než 200.

Mezi lety 2015 a 2016 zaznamenal úřad nárůst incidentů dokonce o 112 procent. Z necelých 200 případů ročně se tak číslo vyhouplo přes čtyři stovky.

Nejvyšší autorita britského civilního letectví proto požaduje uplatňování přísných trestů za nevhodné chování podnapilých lidí, kteří mnohdy ohrožují bezpečný průběh celého letu.

"Proti viníkům by mělo být častěji vzneseno trestní obvinění," domnívá se ředitel CAA Richard Stephenson. "Cestující si musí uvědomit, že pokud se budou chovat neukázněně, budou postaveni před zákon," dodal.

Alkohol na letištích jenom v určenou dobu

Do debaty se vložila také britská organizace zabývající se alkoholem a jeho dopady na společnost Institute of Alcohol Studies. Podporuje změnu tzv. licenčního zákona, který stanovuje, kdy a kde se může alkohol na území Spojeného království prodávat a konzumovat.

V současnosti se totiž zákon nevztahuje na letiště, což se instituce snaží změnit. O zákoně bude diskutovat také britská vláda. Pokud by rozšíření jeho působnosti prošlo, lidé by si nově mohli koupit alkohol na letištích jen v určitou denní dobu.

Veřejnost se k omezením staví příznivě. Podle červencových průzkumů provedených britskou společností YouGov by z dvou tisíc respondentů stálo přes 80 procent z nich o to, aby se na alkohol na letištích zmíněný zákon vztahoval.

Na problémy s podnapilými cestujícími upozornila již v červnu letecká společnost Ryanair poté, co muselo její letadlo na cestě z Dublinu na Ibizu neplánovaně přistát v Paříži. Tři opilí cestující natolik narušovali let, že je posádka vykázala z letadla a předala je francouzské policii.

Letiště zkoušejí preventivní opatření

Deset letišť ve Velké Británii v červenci zavedlo preventivní opatření, kterými se snaží cestující odradit od nadměrné konzumace alkoholu. Patří mezi ně například letiště v Birminghamu, Manchesteru nebo Glasgow.

Skrze informace v letištních obchodech, na obrazovkách i prostřednictvím letáků, které rozdávají policisté, se snaží cestující varovat před přehnanou konzumací alkoholu.

"Tato kampaň je důležitá. Všichni cestující si díky ní uvědomují následky, které by mělo jejich rušivé chování způsobené opilostí," řekla serveru Daily Telegraph Grace Suggová z ministerstva dopravy.

Pokud k omezením dojde, Česka by se zatím dotknout neměla. "Od žádné letecké společnosti jsme nezaznamenali požadavek na omezení prodeje alkoholických nápojů v prostorách letiště," řekl Roman Pacvoň, tiskový mluvčí Letiště Praha. Podnapilí cestující se podle něj někdy objeví, rozhodně se ale jejich počet nezvyšuje.

Video: Podívejte se na stavbu jednoho z největších letišť v jedné minutě

Istanbul bude mít jedno z největších letišť na světě. Podívejte se, jak probíhala stavba ranveje. | Video: İGA İstanbul New Airport

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy