Britové chtějí omezit opilecké výstupy v letadlech. Zvažují, že zakážou prodej alkoholu na letištích

Klára Fořtová
20. 8. 2018 19:29
Britové nyní diskutují o změně zákona, která by omezila prodej alkoholu na letištích. Změnu legislativy vyžadují některé instituce, podporuje ji i veřejnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: RyanAir

Velká Británie - Britský úřad pro civilní letectví (CAA) volá po omezeních, která by zredukovala počty incidentů vyvolaných na palubě letadel opilými cestujícími.

Těch totiž podle jeho statistik v posledních letech výrazně přibylo. Jenom letos se jich odehrálo už více než 200.

Mezi lety 2015 a 2016 zaznamenal úřad nárůst incidentů dokonce o 112 procent. Z necelých 200 případů ročně se tak číslo vyhouplo přes čtyři stovky.

Nejvyšší autorita britského civilního letectví proto požaduje uplatňování přísných trestů za nevhodné chování podnapilých lidí, kteří mnohdy ohrožují bezpečný průběh celého letu.

"Proti viníkům by mělo být častěji vzneseno trestní obvinění," domnívá se ředitel CAA Richard Stephenson. "Cestující si musí uvědomit, že pokud se budou chovat neukázněně, budou postaveni před zákon," dodal.

Alkohol na letištích jenom v určenou dobu

Do debaty se vložila také britská organizace zabývající se alkoholem a jeho dopady na společnost Institute of Alcohol Studies. Podporuje změnu tzv. licenčního zákona, který stanovuje, kdy a kde se může alkohol na území Spojeného království prodávat a konzumovat.

V současnosti se totiž zákon nevztahuje na letiště, což se instituce snaží změnit. O zákoně bude diskutovat také britská vláda. Pokud by rozšíření jeho působnosti prošlo, lidé by si nově mohli koupit alkohol na letištích jen v určitou denní dobu.

Veřejnost se k omezením staví příznivě. Podle červencových průzkumů provedených britskou společností YouGov by z dvou tisíc respondentů stálo přes 80 procent z nich o to, aby se na alkohol na letištích zmíněný zákon vztahoval.

Na problémy s podnapilými cestujícími upozornila již v červnu letecká společnost Ryanair poté, co muselo její letadlo na cestě z Dublinu na Ibizu neplánovaně přistát v Paříži. Tři opilí cestující natolik narušovali let, že je posádka vykázala z letadla a předala je francouzské policii.

Letiště zkoušejí preventivní opatření

Deset letišť ve Velké Británii v červenci zavedlo preventivní opatření, kterými se snaží cestující odradit od nadměrné konzumace alkoholu. Patří mezi ně například letiště v Birminghamu, Manchesteru nebo Glasgow.

Skrze informace v letištních obchodech, na obrazovkách i prostřednictvím letáků, které rozdávají policisté, se snaží cestující varovat před přehnanou konzumací alkoholu.

"Tato kampaň je důležitá. Všichni cestující si díky ní uvědomují následky, které by mělo jejich rušivé chování způsobené opilostí," řekla serveru Daily Telegraph Grace Suggová z ministerstva dopravy.

Pokud k omezením dojde, Česka by se zatím dotknout neměla. "Od žádné letecké společnosti jsme nezaznamenali požadavek na omezení prodeje alkoholických nápojů v prostorách letiště," řekl Roman Pacvoň, tiskový mluvčí Letiště Praha. Podnapilí cestující se podle něj někdy objeví, rozhodně se ale jejich počet nezvyšuje.

Video: Podívejte se na stavbu jednoho z největších letišť v jedné minutě

Istanbul bude mít jedno z největších letišť na světě. Podívejte se, jak probíhala stavba ranveje. | Video: İGA İstanbul New Airport

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy