Leteckou dopravu nad Evropou paralyzuje počasí

Zahraničí Zahraničí
21. 12. 2010 6:46
Lety ruší Němci, Britové i Francouzi, situace se jen tak nezlepší
Foto: Reuters

Paříž/Berlín/Londýn - Sníh přes noc uvěznil desetitisíce turistů na řadě letišť v Evropě. Nejhorší situace je v Německu, Británii a Francii.

Dopravní chaos vypukl po vydatném nočním sněžení na pařížském letišti Charlese de Gaulla, ve Frankfurtu nad Mohanem či na lodnýnském terminálu Heathrow.

Na letišti Charlese de Gaulla jsou otevřeny tři ze čtyř ranvejí, většina letů na kratší vzdálenosti ale byla zrušena, aby mohli odcestovat ti, kdo putují do zámoří. Podle deníku Le Monde menší z obou pařížských letišť, Orly, funguje, lety jsou ale opožděny o tři hodiny.

Nepříjemnosti tím vznikly pro řadu lidí, kteří pobývají v zahraničí a chtějí strávit vánoční svátky se svými bližními.

"Má dcera přijede na návštěvu a čeká ji prázdný dům, nevidíme se přitom tak často," stěžovala si stanici BBC čtyřiašedesátiletá Vivian Crosbyová z Cambridge.

Provozovatelé letišť poukazují na to, že na některých místech napadlo během jedné hodiny až deset centimetrů sněhu, který následně natál a zmrzl a oni nemají dostatek techniky, aby z ranvejí odstranili rychle se tvořící led.

Letiště v Ruzyni zatím větší problémy nemá, cestující musí nicméně počítat se zrušenými lety kvůli problémům v zahraničí.

"Zatím víme o šestnácti zrušených spojích, týká se to odletů i příletů. Minimálně do 20 hodin budou zrušeny všechny lety do Frankfurtu, Londýna, Paříže i Bruselu. Aerolinky nám ale dávají vědět  až na poslední chvíli, takže se toto číslo může ještě zvýšit.," řekla v pondělí odpoledne Aktuálně.cz Marika Janoušková z Letiště Praha.

Podle analytiků přichází jen společnost British Airways každým dnem o 75 milionů eur. V důsledku sněžení přišli na druhé straně o čtvrtinu zákazníků londýnští prodejci. Výrazně omezena musela být vlaková doprava v tunelu pod kanálem la Manche. Na nádraží St. Pancras čekali cestující ve frontách táhnoucích se stovky metrů.

Jeďte raději autem, nabádá vláda

V noclehárnu se změnilo i pařížské nádraží Saint-Lazare. Železnice měla problémy i v Normandii. Potíže hlásí i expresy Eurostar spojující Paříž, Brusel a Londýn.

Vláda vyzvala obyvatele v zasažených oblastech, aby se spoléhali spíše na své automobily. Na severovýchodě Francie zůstalo nejméně 5000 domácností bez proudu.

Úřady ve spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsko zakázaly kvůli špatné situaci vjezd kamionů na dálnici. Snaží se tak zabránit zablokování důležitých spojnic obdobně jako v uplynulých dnech, kdy právě nákladní auta způsobila na náledí nejvíce havárií.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy