Leteckou dopravu nad Evropou paralyzuje počasí

Zahraničí Zahraničí
21. 12. 2010 6:46
Lety ruší Němci, Britové i Francouzi, situace se jen tak nezlepší
Foto: Reuters

Paříž/Berlín/Londýn - Sníh přes noc uvěznil desetitisíce turistů na řadě letišť v Evropě. Nejhorší situace je v Německu, Británii a Francii.

Dopravní chaos vypukl po vydatném nočním sněžení na pařížském letišti Charlese de Gaulla, ve Frankfurtu nad Mohanem či na lodnýnském terminálu Heathrow.

Na letišti Charlese de Gaulla jsou otevřeny tři ze čtyř ranvejí, většina letů na kratší vzdálenosti ale byla zrušena, aby mohli odcestovat ti, kdo putují do zámoří. Podle deníku Le Monde menší z obou pařížských letišť, Orly, funguje, lety jsou ale opožděny o tři hodiny.

Nepříjemnosti tím vznikly pro řadu lidí, kteří pobývají v zahraničí a chtějí strávit vánoční svátky se svými bližními.

"Má dcera přijede na návštěvu a čeká ji prázdný dům, nevidíme se přitom tak často," stěžovala si stanici BBC čtyřiašedesátiletá Vivian Crosbyová z Cambridge.

Provozovatelé letišť poukazují na to, že na některých místech napadlo během jedné hodiny až deset centimetrů sněhu, který následně natál a zmrzl a oni nemají dostatek techniky, aby z ranvejí odstranili rychle se tvořící led.

Letiště v Ruzyni zatím větší problémy nemá, cestující musí nicméně počítat se zrušenými lety kvůli problémům v zahraničí.

"Zatím víme o šestnácti zrušených spojích, týká se to odletů i příletů. Minimálně do 20 hodin budou zrušeny všechny lety do Frankfurtu, Londýna, Paříže i Bruselu. Aerolinky nám ale dávají vědět  až na poslední chvíli, takže se toto číslo může ještě zvýšit.," řekla v pondělí odpoledne Aktuálně.cz Marika Janoušková z Letiště Praha.

Podle analytiků přichází jen společnost British Airways každým dnem o 75 milionů eur. V důsledku sněžení přišli na druhé straně o čtvrtinu zákazníků londýnští prodejci. Výrazně omezena musela být vlaková doprava v tunelu pod kanálem la Manche. Na nádraží St. Pancras čekali cestující ve frontách táhnoucích se stovky metrů.

Jeďte raději autem, nabádá vláda

V noclehárnu se změnilo i pařížské nádraží Saint-Lazare. Železnice měla problémy i v Normandii. Potíže hlásí i expresy Eurostar spojující Paříž, Brusel a Londýn.

Vláda vyzvala obyvatele v zasažených oblastech, aby se spoléhali spíše na své automobily. Na severovýchodě Francie zůstalo nejméně 5000 domácností bez proudu.

Úřady ve spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsko zakázaly kvůli špatné situaci vjezd kamionů na dálnici. Snaží se tak zabránit zablokování důležitých spojnic obdobně jako v uplynulých dnech, kdy právě nákladní auta způsobila na náledí nejvíce havárií.

 

Právě se děje

před 59 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy