Brazilští fotbalisté na poslední chvíli změnili let. Příčiny neštěstí jsou zatím nejasné

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 29. 11. 2016 15:32
Brazilský fotbalový tým Chapecoense mířil k historickému úspěchu. Ve středu se měl v Kolumbii utkat v prestižním zápase Jihoamerického poháru proti medellínskému týmu Atlético Nacional. Kvůli byrokratickým problémům fotbalisté byli na poslední chvíli nuceni nastoupit do jiného letadla. To se s nimi v úterý v noci zřítilo nedaleko letiště v Medellínu. Z 81 lidí na palubě přežilo jen šest.
Fotbalový tým Chapecoense.
Fotbalový tým Chapecoense. | Foto: Reuters

Bogota – Členové brazilského fotbalového klubu Chapecoense vyrazili na cestu ze Sao Paula do Kolumbie v pondělí v půl čtvrté odpoledne. Na oficiálním facebookovém účtu týmu se v té době ještě objevily záběry fotbalistů čekajících na letišti.

Poslední zprávu vyslanou pilotem jejich letounu zaznamenaly řídicí věže na letišti v Medellínu kolem desáté hodiny večer místního času. Týkala se problému s elektřinou. Od té doby se sociální sítě klubu plní jen kondolencemi. Jihoamerická fotbalová federace až do odvolání zrušila veškeré zápasy a aktivity.

Záchranáři odnáší oběti pádu letadla, které havarovalo v Kolumbii.
Záchranáři odnáší oběti pádu letadla, které havarovalo v Kolumbii. | Foto: Reuters

Klub Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó je od roku 2015 účastníkem nejvyšší brazilské fotbalové ligy. Ve středu měl hrát v Medellínu svůj první finálový zápas Jihoamerického poháru proti kolumbijskému týmu Atlético Nacional. Brazilské fotbalové hvězdy měly namířeno k historickému úspěchu.

Prvního tréninku se měli fotbalisté účastnit v Medellínu už v pondělí večer hned po příletu charterového letu přímo z Brazílie. Kvůli byrokratickým problémům se však tým na poslední chvíli rozhodl využít komerční let s mezipřistáním v Bolívii a dorazit do Kolumbie pozdě v noci.

Žádné oficiální prohlášení klub nevydal. Na Facebooku se pouze objevila zpráva, že neštěstí nebude komentovat do té doby, než budou dostupné podrobnější informace.

O příčinách nehody se zatím jen spekuluje

Jejich letadlo se zřítilo po desáté hodině večer místního času jen krátce před plánovaným přistáním v Medellínu. Podle posledních zpráv bylo na palubě 81 pasažérů včetně devítičlenné posádky, několika brazilských novinářů a 22 fotbalistů.

Podle brazilského tisku pilot ohlásil "výpadky proudu" asi 15 minut před tím, než se letadlo zřítilo.

Některá brazilská média spekulují, že letadlo při mezipřistání na bolívijském letišti v Santa Cruz nabralo málo paliva. Deník Daily Mirror napsal, že palivo začal vypouštět v nouzi pilot, aby zabránil velkému výbuchu.

Po pádu na zem letadlo opravdu nevybouchlo, což podle starosty Medellínu zvýšilo šance na záchranu alespoň některých životů. Přestože záchranné akce komplikuje počasí, podařilo se z trosek letadla vyprostit šest vážně zraněných osob. Tři z nich jsou hráči fotbalového týmu. Dalšími přeživšími jsou letuška, letový technik a jeden z novinářů.

V kolumbijském tisku se objevují zprávy o tom, že se pilot pokusil nouzově přistát. Šéf úřadu pro civilní letectví v Kolumbii Alfredo Bocanegra v rozhovoru pro Radio Blu řekl, že pilot letadla žádal o povolení k přistání, ale pak byl kontakt ztracen.

Podle listu La Nación byla v té době v oblasti velmi nízká viditelnost a špatné povětrnostní podmínky. 

Letoun, který se zřítil, byl sedmnáct let starý čtyřmotorový hornoplošník střední velikosti British Aerospace 146 ve verzi Avro RJ85, provozovala ho bolivijská společnost LAMIA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy