Hokejisté KHL i Alexandrovci. Za deset let zemřelo při leteckých neštěstích v Rusku přes 500 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2018 13:39
V neděli se pár minut po startu zřítil letoun Saratovských aerolinií, nikdo ze 71 lidí na palubě neměl šanci přežít. Letecká katastrofa poblíž Moskvy je jedna z řady tragických nehod, které se v poslední době v Rusku odehrály. Za posledních deset let došlo na území země k devíti velkým haváriím letadel. Stovky lidí při nich zahynuly. Asi nejznámější je pád polského vládního speciálu u Smolensku s téměř stovkou příslušníků polské elity na palubě.

11. února 2018

Letadlo ruské společnosti Saratovské aerolinie se zřítilo krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo. Na palubě bylo 71 lidí, všichni při pádu letadla zemřeli, včetně tří dětí a dvou cizinců - Švýcara a Ázerbájdžánce.

Let mířil do Orsku v Orenburské oblasti na jihu Ruska, odkud také pocházela drtivá většina z 65 cestujících. Stroj An-148, který měl šestičlennou posádku, se dvě minuty po startu ztratil z obrazovek radarů a na zem dopadl asi 70 kilometrů od hlavního města.

V médiích se objevila svědectví, podle nichž z letadla už před dopadem šlehaly plameny a ozvala se exploze. Trosky stroje jsou rozeseté na kilometr dlouhém pásu.

Jako příčinu zřícení letounu ruští vyšetřovatelé zvažují povětrnostní podmínky, lidskou chybu nebo selhání techniky. O možnosti terorismu se podle BBC nezmínili.

Kapitán letadla odmítl nechat letadlo před vzletem nastříkat protinámrazovou tekutinou, přitom příčinou nehody mohla být právě námraza. Havarovaný An-148 byl vyroben v Rusku v roce 2010 a dopravce jej využíval od roku 2016.

V době havárie panovalo v okolí Moskvy mrazivé počasí se sněhovými přeháňkami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy