Hokejisté KHL i Alexandrovci. Za deset let zemřelo při leteckých neštěstích v Rusku přes 500 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 2. 2018 13:39
V neděli se pár minut po startu zřítil letoun Saratovských aerolinií, nikdo ze 71 lidí na palubě neměl šanci přežít. Letecká katastrofa poblíž Moskvy je jedna z řady tragických nehod, které se v poslední době v Rusku odehrály. Za posledních deset let došlo na území země k devíti velkým haváriím letadel. Stovky lidí při nich zahynuly. Asi nejznámější je pád polského vládního speciálu u Smolensku s téměř stovkou příslušníků polské elity na palubě.

11. února 2018

Letadlo ruské společnosti Saratovské aerolinie se zřítilo krátce po startu z moskevského letiště Domodědovo. Na palubě bylo 71 lidí, všichni při pádu letadla zemřeli, včetně tří dětí a dvou cizinců - Švýcara a Ázerbájdžánce.

Let mířil do Orsku v Orenburské oblasti na jihu Ruska, odkud také pocházela drtivá většina z 65 cestujících. Stroj An-148, který měl šestičlennou posádku, se dvě minuty po startu ztratil z obrazovek radarů a na zem dopadl asi 70 kilometrů od hlavního města.

V médiích se objevila svědectví, podle nichž z letadla už před dopadem šlehaly plameny a ozvala se exploze. Trosky stroje jsou rozeseté na kilometr dlouhém pásu.

Jako příčinu zřícení letounu ruští vyšetřovatelé zvažují povětrnostní podmínky, lidskou chybu nebo selhání techniky. O možnosti terorismu se podle BBC nezmínili.

Kapitán letadla odmítl nechat letadlo před vzletem nastříkat protinámrazovou tekutinou, přitom příčinou nehody mohla být právě námraza. Havarovaný An-148 byl vyroben v Rusku v roce 2010 a dopravce jej využíval od roku 2016.

V době havárie panovalo v okolí Moskvy mrazivé počasí se sněhovými přeháňkami.

 

Právě se děje

Další zprávy