Letecká bitva nad francouzským Dieppe? Miroslav Liškutín v ní vynikl nad jiné

Miroslav Liškutín - rok 1953 letecká základna RAF Finningley. Snímek je z osobního archivu Jiřího Rajlicha.
Rok 1941 - stíhač Miroslav Liškutín ve službě u britské 145. peruti Královského vojenského letectva (RAF). Snímek je z osobního archivu Jiřího Rajlicha.
Rok 1941 - stíhač britského Královského vojenského letectva (RAF) Miroslav Liškutín před svým Spitfirem u mateřské britské 145. peruti. Snímek je z osobního archivu Jiřího Rajlicha.
19. srpna 1942 - stíhačův sestřel německého bombardéru Do-217 nad francouzským Dieppe při vylodění spojenců. Snímek je z palubního fotokulometu Miroslava Liškutína. Snímek je z osobního archivu Jiřího Rajlicha.
Foto: Archiv Jiřího Reilicha
Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 2. 2018 13:08
"Míra šel v letecké bitvě nad francouzským přístavním městem Dieppe do několika bojových letů. Z jednoho se ovšem vrátil se strašlivou dírou v křídle. Doslova jako vrata. A přestože s vypětím všech sil doklouzal s letounem na mateřskou základnu v Redhillu, sedl ihned do dalšího letounu a vrátil se nad Dieppe, kde sestřelil bombardovací Dornier Do-217. Něčeho podobného je schopen jen opravdový hrdina," popisuje charakter Miroslava Liškutína historik Jiří Rajlich.
 

Právě se děje

před 54 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy