Ke KLDR míří útočné námořnictvo USA. Jde o reakci na raketové testy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2017 16:33
Od břehů Singapuru do blízkosti KLDR se přesouvá americká formace bojových lodí. K pohybu amerického námořnictva dochází v době, kdy Donald Trump mluví o tom, že je připraven reagovat na sílící vojenské provokace Severní Koreje. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson také zmínil raketový útok USA na syrskou leteckou základnu, který byl podle něj varováním pro další země, které porušují mezinárodní normy.
Letadlová loď Carl Vinson, která se přesouvá ke břehům KLDR.
Letadlová loď Carl Vinson, která se přesouvá ke břehům KLDR. | Foto: U.S. Navy/Wikimedia Commons

Washington - Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Oznámilo to v sobotu večer americké ministerstvo obrany a námořnictvo.

Přesun přichází ve chvíli sílících vojenských provokací severokorejského režimu, na něž hodlá Washington rázně reagovat.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli prohlásil, že páteční americký raketový útok na syrskou leteckou základnu byl varováním pro další země, které porušují mezinárodní normy.

Velení amerického vojenského námořnictva sdělilo, že úderná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí, torpédoborcem a menším bojovým plavidlem, neuskuteční původně plánovanou zastávku v Austrálii.

Od břehů Singapuru, kde v současnosti kotví, naopak zamíří do severní části Tichého oceánu, tedy do blízkosti KLDR. Přesné místo určení námořnictvo nespecifikovalo. Skupina se od ledna účastnila řady cvičení s námořnictvem Japonska a Jižní Koreje a prováděla běžné hlídky v Jihočínském moři.

Trump: Poradíme si i bez Číny

Severní Korea v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které znepokojily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Americký prezident Donald Trump před pátečním setkáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem uvedl, že jej hodlá přesvědčit, aby Peking přispěl k řešení hrotící se situace.

Trump ale dodal, že pokud Čína, která má na KLDR největší vliv, nebude spolupracovat, USA si poradí samy. Důkazem pro to je podle analytiků načasování amerického útoku na syrskou vojenskou základnu, které Trump nařídil v době Siovy návštěvy v USA.

Tillerson sice ve svém vyjádření k útoku v Sýrii Severní Koreu přímo nejmenoval, podle agentury AP je však kontext jeho slov zřejmý. "Pokud porušujete mezinárodní dohody, nedodržujete závazky a stáváte se pro ostatní hrozbou, je pravděpodobné, že v určité chvíli přijde odpověď," řekl ministr v nedělním pořadu televize ABC.

Tillerson rovněž řekl, že USA jsou vysoce znepokojeny pokroky KLDR ve vývoji balistických raket a že toto znepokojení sdílí i Peking. "Myslím, že se shodujeme na tom, jak je situace nebezpečná," řekl ministr v televizi CBS. "A myslím, že i Čína začíná chápat, jakou hrozbu to představuje i pro její zájmy," uvedl.

Severní Korea v sobotu označila páteční americký zásah v Sýrii za "nepřípustný akt agrese", který "více než tisíckrát" ospravedlňuje severokorejský jaderný program.

Trump nařídil bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún.

Útok je sice porušením mezinárodního práva, ale USA jsou jedinou zemí, která k tomu má odvahu, říká novinář Daniel Anýž. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy