Letadlo zavadilo o dráty a ranvej zhasla. Mrtvých je 44

Reuters ČTK Simona Holecová, Reuters, ČTK
21. 6. 2011 9:40
Šlo o stroj Tupolev Tu-134, zřítil se na severozápadě Ruska
Policista hlídkuje u trosek spadlého stroje; k letišti v Petrozavodsku zbývá ještě kilometr.
Policista hlídkuje u trosek spadlého stroje; k letišti v Petrozavodsku zbývá ještě kilometr. | Foto: Reuters

* Stroj se při dopadu rozlomil a začal hořet * Na místě zahynulo 44 lidí, 8 dalších utrpělo zranění * Mezi těmi, kdo nehodu přežili, je desetiletý chlapec a jeho sestra

Moskva - Na severozápadě Ruska se v noci na úterý zřítilo letadlo Tupolev Tu-134. Poslední zprávy ruského ministerstva civilní obrany uvádějí, že neštěstí nepřežilo 44 lidí.

Podle prvních závěrů z vyšetřování letadlo v husté mlze při přistávacím manévru zpřetrhalo dálkové elektrické vedení a vyřadilo osvětlení přistávací dráhy. Než po několika vteřinách naskočil na letišti náhradní zdroj, letoun ztratil orientaci. Mezi mrtvými jsou čtyři cizinci, vedení tří ruských firem z oboru jaderné energetiky a mezinárodní fotbalový rozhodčí.

"Osm osob utrpělo zranění," řekla agentuře Reuters mluvčí ministerstva Irina Andrijanová. "Musím bohužel říci, že zranění sedmi z nich jsou velmi vážná."

Ruský server www.lifenews.ru již zveřejnil plný seznam cestujících a uvedl, že mezi těmi, kdo přežili, je i desetiletý chlapec jménem Anton. "Do nemocnice jsme vezli jedno dítě. Nebylo na tom vůbec dobře," potvrdil místní televizi jeden ze záchranářů. Přežilo i děvče, které je pokládáno za Antonovu sestru.

Počasí? Technická závada?

Tupolev vzlétl z Moskvy. Havaroval krátce před půlnocí místního času přibližně kilometr od přistávací dráhy letiště ve městě Petrozavodsk, které leží asi 400 kilometrů severovýchodně od Petrohradu.

Piloti se pokusili nouzově přistát na silnici poblíž obytné čtvrti. Po dopadu se však stroj rozlomil a vzplál.

"Trosky leží všude. Jako zázrakem nebyl zraněn nikdo z okolních budov," uvedl podle agentury DPA jeden ze záchranářů.

Většina pasažérů pocházela z Ruska, jeden ze Švédska. Na palubě bylo prý osm dětí.

Černé skříňky se podařilo najít, příčina havárie se stále vyšetřuje.

Prohlédněte si snímky z místa neštěstí:

Staré, ale obvykle spolehlivé

Stroje typu Tupolev Tu-134 se začaly vyrábět ještě za sovětských časů a poprvé vzlétly v roce 1967.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který svůj tupolev vyměnil za francouzské letadlo, v dubnu kritizoval v Rusku vyráběné stroje a také úroveň bezpečnosti letecké dopravy v zemi.

Loni 10. dubna u západoruského Smolensku havaroval Tupolev Tu-154M, který přepravoval významnou polskou delegaci. V troskách stroje zahynulo 96 osob, mezi nimiž byla řada vysokých státních činitelů včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy