Letadlo spadlo kvůli špatné navigaci

Red Zah, ČTK, Reuters
3. 10. 2006 14:35
Brasília - Nejhorší leteckou havárii v dějinách Brazílie, při níž v pátek zahynulo 155 lidí, zapříčinilo nedorozumění mezi dvěma kontrolními věžemi.
Záchranáři objevili trosky letadla uprostřed bujného porostu v severní části státu Mato Grosso až po více než dvanácti hodinách.
Záchranáři objevili trosky letadla uprostřed bujného porostu v severní části státu Mato Grosso až po více než dvanácti hodinách. | Foto: Reuters

Letadlo společnosti Gol se 149 cestujícími a šestičlennou posádkou na palubě se zřítilo v pátek uprostřed amazonského pralesa.

Záchranáři objevili trosky letadla uprostřed bujného porostu v severní části státu Mato Grosso až po více než dvanácti hodinách a do těchto chvil se jim nepodařilo objevit černou stříňku.

  • Velká letecká neštěstí v roce 2006 - ČTĚTE ZDE

"Letadlo jsme nalezli, tedy jeho trosky," potvrdil již v sobotu prezident letecké asociace Infraero Jose Carlos Pereira s tím, že místo havárie se nachází "v těžko dostupném terénu" uprostřed pralesa.

Letadlo startovalo v pátek ve 14:36 místního času z amazonského přístavu Manaus a směřovalo do brazilského hlavního města Brasília.
Letadlo startovalo v pátek ve 14:36 místního času z amazonského přístavu Manaus a směřovalo do brazilského hlavního města Brasília. | Foto: Aktuálně.cz

Katastrofu nikdo nepřežil.

Na cestě do Brasílie

Letadlo startovalo v pátek ve 14:36 místního času z amazonského přístavu Manaus a směřovalo do brazilského hlavního města Brasília, kde mělo mít mezipřistání. Cílovou stanicí bylo Rio de Janeiro.

Podle brazilské agentury O Globo se stroj Boeing 737-800 střetl s malým letounem Legacy nad amazonským státem Pará v oblasti Serra do Cachimbo.

Malému letounu se i s poškozeným křídlem podařilo přistát.

Ze 149 cestujících na palubě mělo 142 vystoupit v Brasílii. K sedmi zbývajícím se mělo připojit sedm desítek nových pasažérů a pokračovat do Ria.

Letadlo zmizelo v pralese

V oblasti, kde Boeing zmizel z radarů, pátraly celé dva dny letouny brazilské armády s radarovým vybavením.

Na místo havárie upozornili lidé z farmy asi 230 kilometrů od města Matupá v severní části státu Mato Grosso. Viděli letadlo odpovídající velikosti, jak letí nízko nad zemí a dělá "divné" manévry.

A ve stejnou dobu jedné ženě čekající na letišti v Brasílii telefonoval příbuzný z paluby letadla. "Byl zoufalý, křičel, a pak se spojení přerušilo," řekla mezi vzlyky agentuře EFE.

Podle televizní stanice Bandnews pilota poškozeného stroje Legacy vyslechla policie, protože trasu, kterou letěl, obvykle používají pašeráci drog.

 

Právě se děje

Další zprávy