Navalnyj je v Moskvě na policejní stanici, vyšetřovatelé k němu nepustili advokáta

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2021 6:30
Známý ruský opozičník Alexej Navalnyj se vrátil zpět do vlasti. Hned na letišti ho ale při pasové kontrole zatkly bezpečnostní složky. Nyní je na policejní stanici na moskevském předměstí Chimki, potvrdily ruské úřady. Navalnyj přicestoval z Berlína, kde se zotavoval po pokusu o otravu nervovým jedem novičok. Jeho let měl původně přistát na letišti Vnukovo, které ale úřady pro přílety uzavřely.
Alexej Navalnyj se vrátil zpět do Ruska, hned na letišti byl zatčen | Video: Reuters

Navalnyj byl podle svědků zadržen předtím, než oficiálně vstoupil na ruské území, když ukazoval pohraniční kontrole svůj pas, napsala agentura Reuters. Jeho žena Julija, Navalného mluvčí a právník kontrolou prošli. Nyní je podle policie na stanici na moskevském předměstí Chimki, které leží na cestě z letiště Šeremeťjevo do centra metropole. Policie s odvoláním na noční hodinu odmítla pustit k zadrženému advokáta, uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na právníka Vjačeslava Gimadiho, který pracuje pro Navalného Fond boje proti korupci, a advokátku Olgu Michajlovová, která Navalného při letu z Berlína provázela.

"Zažalujeme nezákonné kroky pohraniční stráže a policie, které jej zadržely bez opodstatnění a nepustily k němu advokáty," řekla BBC. "V žádném případě nelze bez soudního rozhodnutí nikoho zadržovat déle než 48 hodin," dodala.

"Zůstane v cele až do rozhodnutí soudu," uvedla vězeňská služba podle AFP. Ta tvrdí, že Navalného zadržela, protože neplnil ustanovení podmíněného trestu za zpronevěru, a proto mu nyní hrozí 3,5 roku vězení.

Po přistání letadla Navalnyj ještě stihl dát přímo na moskevském letišti rychlý rozhovor. "Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované," citoval politika a blogera portál meduza.io.

Premiér Andrej Babiš (ANO) soudí, že Navalného zatčení potvrzuje pocit, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratických států. "Budu řešit, co v tomto případě můžeme dělat na úrovni EU," napsal večer na Twitteru. Na událost reagoval také český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Na svém twitterovém účtu vyjádřil přesvědčení, že zadržení je politicky motivované a na nejbližším unijním jednání ministrů zahraničí EU navrhne diskusi o možných sankcích vůči Rusku. "Navalnyj má mou podporu," zdůraznil Petříček. 

Podobný postoj sdílí i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Nesmíme přehlížet porušování mezinárodních smluv o lidských právech ruským režimem," reagoval na dnešní události v Moskvě.

Zatčení spolupracovníků Navalného

Kromě samotného Navalného bylo v Moskvě na letišti Vnukovo v souvislosti s jeho příjezdem zatčeno 58 osob, uvedl nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků. Navalného let byl přesměrován na letiště Šeremetěvo, údajně kvůli problémům s údržbou ranveje.

Na letiště Vnukovo i přes předchozí varování úřadů dorazilo podle informací serveru meduza.io najednou asi tři stovky lidí. Ti přijeli pod záminkou, že jedou vítat známou ruskou zpěvačku. Zadrženi byli i spolupracovníci z Navalného Fondu boje s korupcí Ljubov Sobolová a Ruslan Šaveddinov. Policie také zatkla novináře zpravodajského portálu Novaja gazeta, manažerku Navalného štábu Anastasiju Kadetovovou, Navalného asistenta Ilju Pachomova a další.

Letadlo ruských nízkonákladových aerolinek přistálo v Moskvě později, než bylo v plánu. Podle zpravodajského serveru meduza.io let nabral zpoždění už v Berlíně kvůli agresivnímu cestujícímu, který nadával a urážel letušky a byl vyveden z letadla.

Poté co letadlo s Navalným přistálo na letišti Šeremetěvo, se dav shromážděný na Vnukovu začal pomalu rozcházet. Policisté ovšem po určitou dobu dál blokovali odjezdy z areálu letiště.

Navalného chtěla zabít FSB, zjistili novináři

Navalnyj se v Německu od srpna loňského roku zotavoval z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Předtím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily jeho přepravu do Berlína, kde se z otravy léčil. Během převozu byl v bezvědomí.

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil prezidenta Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Podle zjištění investigativních novinářů ze serveru Bellingcat se Navalného pokusili otrávit agenti FSB. Reportéři v rozsáhlém materiálu dokonce odhalili jejich totožnost.

Ruské úřady odmítají podíl na jeho otrávení a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla recipročními postihy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy