Pákistánské letadlo se zřítilo na severu země. Na palubě bylo 48 lidí, neštěstí nikdo nepřežil

ČTK Zahraničí Reuters ČTK, Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 7. 12. 2016 19:35
Letoun pákistánské společnosti PIA zmizel z radarů krátce po startu na severu země. Podle tamních médií letěl z Čitrálu do pákistánské metropole Islámábádu. Agentuře Reuters to potvrdil představitel místní policie Laik Šáh. Na palubě bylo 48 lidí, nehodu nikdo nepřežil. Společnost PIA má za sebou tragické nehody v letech 2006 a 2010, Evropská unie v minulosti kvůli technickému stavu strojů nepovolovala PIA přistávat na letištích svých členských zemí.
Letadlo společnosti Pakistan International Airlines.
Letadlo společnosti Pakistan International Airlines. | Foto: Reuters

Islámábád – Letadlo společnosti Pakistan International Airlines (PIA) se 48 lidmi na palubě se ve středu zřítilo v severním Pákistánu na vnitrostátní lince do metropole Islámábádu. Nehodu nikdo nepřežil, oznámily tamní úřady. Příčina neštěstí zatím nebyla objasněna, vyšetřování pokračuje.

Stroj po startu z města Čitrál ztratil kontakt s pozemní letovou kontrolou a zmizel z radarů. Spadl údajně v oblasti města Abbottábád, asi 100 kilometrů severně od Islámábádu.

Na místě neštěstí prohledává trosky a pátrá po tělech obětí asi 500 vojáků, lékařů a záchranářů, kterým se již povedlo nalézt ostatky 40 lidí. Podle oficiálních seznamů letecké společnosti bylo na palubě 48 lidí včetně pěti členů posádky a pozemního inženýra.

Lidé na letišti v Rávalpindí sledují zprávy o pádu letadla.
Lidé na letišti v Rávalpindí sledují zprávy o pádu letadla. | Foto: Reuters

Zástupce policie Saíd Vazír v pákistánské televizi řekl, že podle místních obyvatel bylo letadlo už před dopadem na zem v plamenech. Trosky jsou roztroušené všude kolem. Podle vládního činitele pro letectví Irfána Ilahího mělo problémy s motorem, ale zatím je prý brzy na to, aby šlo určit přesnou příčinu neštěstí.

Na seznamu cestujících byl uveden také Džunaid Džamšíd, známý zpěvák, který úspěšnou kariéru člena první velké pákistánské rockové skupiny z 90. let vyměnil za post muslimského kazatele.

V roce 2010 zahynulo při neštěstí letadla pákistánské společnosti Airblue na trase mezi městem Karáčí a Islámábádem 152 osob.

Společnost PIA má za sebou tragické nehody v letech 2006 a 2010, Evropská unie v minulosti kvůli technickému stavu strojů nepovolovala PIA přistávat na letištích svých členských zemí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 18 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy