Letadlo, které havarovalo u Smolenska, nese stopy po výbuchu. Tvrdí to polská vyšetřovací komise

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2017 20:59
Na křídle polského vládního letounu, který havaroval před sedmi lety nedaleko ruského Smolenska, byly nalezeny stopy po výbuchu. Podle serveru Polskie Radio to ve středu uvedla polská vyšetřovací komise. Dosud se tvrdilo, že letoun měl poničené levé křídlo kvůli nárazu do borovice, který způsobil pád letadla. Poslední zpráva to však vyvrací. "Křídlo bylo poničené ještě před srážkou se stromem... velké škody na křídle nesou stopy po výbuchu," stojí v prohlášení komise. Během havárie letadla v roce 2010 zemřelo všech 96 osob na palubě, včetně tehdejšího polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Vyšetřovací komisi sestavila vládní strana Právo a Spravedlnost vedená jeho bratrem Jaroslawem.
Místo havárie u Smolenska
Místo havárie u Smolenska | Foto: ČTK

Varšava - Polská komise vyšetřující leteckou havárii u Smolenska přišla s tvrzením, že levé křídlo vládního letounu nese stopy výbuchu. Tuto tezi podle komisařů podporuje zjištění, že křídlo stroje TU-154 bylo poničeno již před kontaktem se stromem, který předchozí vyšetřování označilo za klíčový okamžik pádu. Podle člena minulé vyšetřovací komise ale nepodpořili současní komisaři teorii o výbuchu žádnými důkazy.

Komise jmenovaná vládou konzervativní strany Právo a spravedlnost dnes opět rozvířila debatu o tragédii, při níž v dubnu 2010 zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí, většinou příslušníků polských elit. Komise pouze na svých internetových stránkách zveřejnila několik závěrů, k nimž dospělo bádání v posledních týdnech. Zničené levé křídlo letounu prý "nese stopy výbuchu". Poškozeno bylo již před tím, než došlo k jeho kontaktu s břízou vzdálenou několik set metrů od letištní ranveje.

Liberální média Gazeta Wyborcza a TVN 24 připomínají, že teorii o výbuchu termobarické nálože již komise zveřejnila v dubnu, nepředložila však jediný důkaz. Stejně tak je to podle člena původní vyšetřovací komise jmenované předchozí liberální vládou Macieje Laseka i se středeční tvrzením.

"Zní to spíše jako vyznání víry než výsledky vědeckého zkoumání," prohlásil Lasek s tím, že závěr komise se shoduje s dlouholetým názorem bratra zemřelého prezidenta a předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského, který inicioval nové vyšetřování poté, co bylo předchozí ukončeno bez zjištění úmyslného zavinění pádu. Komise podle něho není složena z expertů či lidí, kteří by měli jakékoli zkušenosti s vyšetřováním leteckých nehod.

Lasek médiím řekl, že již minulá komise dospěla k závěru, že kontakt s břízou, po němž se letoun převrátil, nebyl prvním poškozením levého křídla. K tomu podle něho došlo již o více než 200 metrů dříve a poté bylo křídlo poškozeno ještě kontaktem s několika překážkami, než došlo k nárazu do břízy.

Komise středeční prohlášení neobjasnila uspořádáním tiskové konference ani veřejné debaty a na výroky kritiků její členové nijak nereagovali.

Smolenská tragédie už sedm let rozděluje polskou společnost. Zatímco příznivci liberálních stran vesměs považují záležitost za uzavřenou a respektují závěry předchozího vyšetřování, že zásadní vina leží na polských pilotech letounu, Kaczyńského příznivci věří v ruský podíl na havárii a někteří jsou přesvědčeni o atentátu. Polská prokuratura v této souvislosti začátkem dubna obvinila dva ruské letecké dispečery a dalšího člověka z řídící věže smolenského letiště, že katastrofu způsobili úmyslně.

 

Právě se děje

Další zprávy