Letadlo amerického námořnictva s 11 lidmi na palubě se zřítilo do moře u Okinawy

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2017 12:23
Nedaleko japonského ostrova Okinawa se zřítil americký letoun, na jehož palubě bylo 11 lidí. Osm z nich už záchranáři našli naživu a jsou v pořádku, po dalších třech pátrají. Příčina nehody zatím není známa, mohlo jít o problémy s motorem.
Americká vojenská základna v Japonsku - ilustrační foto.
Americká vojenská základna v Japonsku - ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Tokio - Letoun amerického vojenského námořnictva s jedenácti lidmi na palubě se ve středu zřítil do moře jihovýchodně od japonského ostrova Okinawa.

Podle americké armády bylo osm lidí nalezeno živých a po dalších třech se stále pátrá, informovala agentura AP.

Stroj s 11 cestujícími a členy posádky mířil na americkou letadlovou loď Ronald Reagan, která v současné době působí ve Filipínském moři.

"Loď Ronald Reagan provádí pátrací a záchranné operace. Příčina neštěstí není známa," uvedla v prohlášení americká sedmá flotila, která má základnu v Japonsku.

Letoun, který havaroval kolem 14:45 japonského času (06:45 SEČ), se podle AP účastnil americko-japonského námořního cvičení. Japonský ministr obrany Icunori Onodera novinářům řekl, že ho americké námořnictvo informovalo, že příčinou neštěstí mohly být problémy s motorem.

Americké námořnictvo na Twitteru napsalo, že osm lidí bylo po nehodě zachráněno a v dobrém stavu evakuováno na plavidlo Ronald Reagan, kde se podrobí lékařským vyšetřením.

Americkou sedmou flotilu letos v Tichomoří postihla již dvě neštěstí, při kterých zahynulo 17 jejich příslušníků. Velitel flotily viceadmirál Joseph Aucoin byl následně zbaven funkce.

V červnu zahynulo sedm amerických námořníků, když se v japonských vodách srazil torpédoborec Fitzgerald s nákladní lodí plující pod filipínskou vlajkou. V srpnu přišlo o život deset námořníků při nehodě amerického torpédoborce John McCain, který se u Singapuru střetl s ropným tankerem.

Transportní letoun C-2 Greyhound, který dnes havaroval, se využívá k přepravě nákladu vysoké důležitosti, pošty a osob mezi letadlovými loděmi a pobřežními základnami. Letadlo se používá už přes 50 let a má být nahrazeno konvertoplány Osprey.

 

Právě se děje

Další zprávy