V Chile zuří 128 lesních požárů. Lidé mluví o Dantově pekle, kompletně shořelo i celé městečko

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
27. 1. 2017 18:45
Hasiči v Chile jsou stále v plné pohotovosti kvůli rozsáhlým požárům, které decimují hlavně centrální a jižní část země. Plameny si vyžádaly zatím deset obětí a kompletně zničily obec Santa Olga v regionu Maule. Postižené zemi dorazil na pomoc největší hasicí letoun na světě – předělaný Boeing 747. V pohotovosti je pět tisíc hasičů.
Nynější lesní požáry v Chile jsou jedny z vůbec nejhorších v historii země.
Nynější lesní požáry v Chile jsou jedny z vůbec nejhorších v historii země. | Foto: Reuters

Santiago de Chile – Ještě na začátku letošního roku leželo v Chile malé městečko Santa Olga. Žilo v něm okolo pěti tisíc lidí, stály tu školy, pošta nebo i hasičská stanice.

To vše ale lehlo popelem kvůli rozsáhlým lesním požárům, které už dva týdny sužují centrální a jižní část Chile. Vláda je označuje za jedny z nejhorších v historii země.

Plameny v Santa Olze pohltily domy, pole i dobytek.
Plameny v Santa Olze pohltily domy, pole i dobytek. | Foto: Reuters

Santa Olgu oheň v podstatě vymazal z mapy. Plameny tu sežehly více než tisíc domů. Jeden muž zemřel a dva lidé se pohřešují. Drtivá většina obyvatel musela opustit své domovy během evakuace.

V sutiny se v této obci změnilo více než tisíc budov.
V sutiny se v této obci změnilo více než tisíc budov. | Foto: Reuters

"Nikdo si nedokáže představit, co se v Santa Olze odehrálo. To, co jsme tam zažili, bylo doslova Dantovo peklo," popsal britskému serveru The Guardian Carlos Valenzuela, starosta nedalekého města Constitución.

Někteří obyvatelé Santa Olgy, kteří přišli o své domovy, viní z aktuální situace nejen přírodní živel, ale i politiky.

"Když potřebují naše hlasy, přijdou sem, vystaví své tváře a očekávají, že je budeme volit. V těchto chvílích tu ale pro nás nejsou," myslí si Miguel Reyes, jeden z místních.

Lidé ve městě Vichuquen prchají s nejpotřebnějšími věcmi ze svých domovů.
Lidé ve městě Vichuquen prchají s nejpotřebnějšími věcmi ze svých domovů. | Foto: Reuters

Santa Olga ležela v regionu Maule v centrálním Chile. Ten je spolu s jižním regionem O'Higgins jedním z nejvíce postižených rozsáhlými požáry. Právě odsud se oheň šíří dál a ohrožuje i další obydlené oblasti.

Proti požárům bojují tisíce hasičů.
Proti požárům bojují tisíce hasičů. | Foto: Reuters

"Ta situace je otřesná. Jde o nejhorší katastrofu za dlouhá léta. Věřím, že tahle tragédie předčila všechny předchozí. Je mnohem horší než veškerá zemětřesení nebo povodně," potvrzuje Francisco Henríquez, ředitel občanského spolku Orca Chile, který při požárech v zemi pomáhá.

Ohnivý živel zničil již přes 2900 kilometrů čtverečních porostů a dále se šíří. Ze 128 současných požárů se jich asi sedm desítek nedaří dostat pod kontrolu, píše agentura DPA.

Několik hasičů požárům v jihoamerické zemi podlehlo.
Několik hasičů požárům v jihoamerické zemi podlehlo. | Foto: Reuters

Při hašení požárů zemřelo také pět hasičů a dva policisté.

Minulý týden zahynul zemědělec, který najel do stromu, když prchal před požárem. Jeden člověk zemřel také ve městě Lloicura v regionu Bío-Bío.

Lesní požáry komplikují vysoké teploty, silný vítr i vhlkost.
Lesní požáry komplikují vysoké teploty, silný vítr i vhlkost. | Foto: Reuters

Boj s živlem ztěžují vysoké teploty, které sahají až ke 39 stupňům Celsia, vyprahlá země po dlouhém suchu a vítr o rychlosti kolem 50 kilometrů za hodinu. Ten navíc často mění směr.

Mnoho oblastí sužuje v důsledku požárů také vlna veder. Například v chilské metropoli Santiagu naměřili ve středu rekordních 37 stupňů.

Ministr vnitra Mahmud Aleuy se obává, že právě kvůli vysokým teplotám, silným větrům a malé vlhkosti hrozí v následujících dnech vypuknutí dalších požárů.

Některé založili žháři. Policie v této souvislosti zadržela již 21 podezřelých. Několik z nich už čelí obvinění.

Chvíle na odpočinek.
Chvíle na odpočinek. | Foto: Reuters

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová minulý týden vyhlásila stav nouze. S živlem bojuje nyní kolem 5000 hasičů. Pomoc dorazila i ze zahraničí – z Francie a Mexika poslali experty a přijeli také hasiči z Kolumbie.

V zemi momentálně zuří celkem 128 požárů.
V zemi momentálně zuří celkem 128 požárů. | Foto: Reuters

Do Chile tento týden dorazil i největší hasicí letoun, předělaný Boeing 747. Ten vládě poskytli chilská emigrantka Lucy Avilésová, která nyní žije v USA, a její manžel Benjamin Walton, vnuk zakladatele sítě supermarketů Walmart.

Také Rusko už poslalo na pomoc letoun Iljušin Il-76, který pojme až 42 tun vody.

 

Právě se děje

Další zprávy