Lesní požáry v Chile mají už 11 obětí a dále se šíří. Je to jako Dantovo peklo, shodují se hasiči

ČTK ČTK
30. 1. 2017 7:41
Lesní požáry si v jihoamerickém Chile vyžádaly už jedenáct obětí, z toho nejvíce hasičů a policistů, zemřeli ale také čtyři civilisté. S ohnivým živlem bojuje nyní přeš 4000 hasičů a řada dobrovolníků. Pomoc dorazila i ze zahraničí. S hašením pomáhají vrtulníky, ale i největší hasicí letoun, předělaný Boeing 747.
Lesní požáry v Chile.
Lesní požáry v Chile. | Foto: Reuters

Santiago de Chile – Rozsáhlé lesní požáry, které od poloviny ledna sužují centrální a jižní Chile, si vyžádaly už 11 obětí. Podle chilských médií hasiči nyní bojují s asi 120 požáry, z nichž pod kontrolou jich mají zhruba polovinu. Oheň sežehl už téměř 3700 kilometrů čtverečních porostů, což je více než například Lucembursko, a zničil přes tisíc domů.

"Je to jako Dantovo peklo," shodují se místní hasiči i obyvatelé. Lesní požáry v Chile nejsou neobvyklé, ty současné jsou však jedny z nejhorších v historii země. Rozsáhlé zelené porosty na chilském pobřeží se proměnily v černobílou pustinu.

Dosud si požáry vyžádaly jedenáct obětí, z toho nejvíce hasičů a policistů, zemřeli ale také čtyři civilisté. Například v obci Santa Olga, která byla ohnivým živlem zcela zničena, uhořel člověk, jenž nestihl před plameny utéct.

Tisíce obyvatel byly evakuovány, stovky lidí přišly o střechu nad hlavou. Podle civilní obrany bylo už zničeno na 1060 domů.

Kvůli suchu, vysokým teplotám kolem 39 stupňů a měnícímu se větru se požáry z regionů O'Higgins a Maule rozšířily dále na jih do regionů Bío-Bío a Araucanía i na sever do oblasti Valparaíso.

Policie už zadržela přes dvacet podezřelých žhářů, v jednom z nejpostiženějších regionů O'Higgins byli ze žhářství obviněni dva bývalí hasiči.

S ohnivým živlem bojuje nyní přeš 4000 hasičů a řada dobrovolníků. Pomoc dorazila i ze zahraničí, požárníky a specialisty poslala například Brazílie, Argentina, Mexiko, Kolumbie, Peru, Španělsko či Portugalsko.

S hašením pomáhají vrtulníky, ale i největší hasicí letoun, předělaný Boeing 747, který pojme najednou asi 73 tisíc litrů vody. Ten poskytla vládě chilská emigrantka a její americký manžel Benjamin Walton, vnuk zakladatele sítě supermarketů Walmart. V pondělí ráno má do Chile dorazit Iljušin Il-76, který nabídla ruská vláda a který pojme až 42 tun vody.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy