Lesní požár u San Diega vyhnal z domovů 20 000 rodin

ČTK ČTK
14. 5. 2014 7:44
Hasiči se zatím neúspěšně snaží dostat pod kontrolu oheň, který už zachvátil 280 hektarů plochy.
Hasiči se zatím neúspěšně snaží dostat pod kontrolu oheň, který zachvátil 280 hektarů plochy.
Hasiči se zatím neúspěšně snaží dostat pod kontrolu oheň, který zachvátil 280 hektarů plochy. | Foto: Reuters

San Diego (USA) - Rozsáhlý lesní požár, který se v úterý rozšířil k obydleným oblastem, přiměl úřady nařídit evakuaci 20 000 domácností v okolí kalifornského San Diega.

Hasiči se snaží dostat pod kontrolu oheň, který zatím zachvátil 280 hektarů plochy a k jehož šíření přispívá silný vítr. Podle agentury AP byly evakuovány i tři školy, zranění nejsou hlášena.

Tisíce lidí ze severního předměstí San Diega a obcí na sever od města zamířily v úterý do nouzových příbytků. "Oheň se pohybuje okolo obydlených oblastí poblíž parcel, takže je určitě blízko některých obyvatel," řekla mluvčí kalifornského protipožárního úřadu Lynne Tolmachoffová.

Hoří také v několika dalších oblastech u San Diega, oheň však dosud podle úřadů zachvátil jen několik mobilních obydlí a nikoho nezranil.

K neobvykle vysokému množství požárů v Kalifornii a dalších státech na jihozápadě USA přispívá na jaro nezvykle horké a suché počasí. Teploty v posledních dnech šplhají vysoko přes 30 stupňů Celsia - v Los Angeles bylo v úterý v poledne 35,5 stupně, což je o deset stupňů nad normálem pro toto období.

Kalifornští hasiči hlásí, že od začátku roku bojovali již s 1350 různě velkými požáry, zatímco v jiných letech se obvyklé číslo pohybuje okolo 700.

 

Právě se děje

Další zprávy