Reportáž: "Neprojdou. Smrt, nebo svoboda." Kozáci v Záporoží varují Rusy před výpadem

lis Rádio Svobodná Evropa lis, Rádio Svobodná Evropa
5. 8. 2022 9:00
Svoboda, nebo smrt. To je heslo ukrajinských kozáků, kteří brání záporožskou oblast proti ruským útokům. Kozáci v reportáži Rádia Svobodná Evropa ukazují vypálená pšeničná pole, zničené domy a popisují každodenní ruskou dělostřeleckou palbu.
Video: Rádio Svobodná Evropa, Aktuálně.cz

Kořeny kozáků sahají až do regionů na východě a jihovýchodě Ukrajiny a jihozápadu Ruska. Kdysi téměř nomádský národ bojoval v mnoha válkách v průběhu staletí. Nyní ukrajinští kozáci brání záporožský region s velkým odhodláním. "Velitel vydá rozkaz a já si zakouřím pro štěstí. Tato nádrž byla přímo zasažena před dvěma až čtyřmi dny. Jsou zde krátery po granátech," popisuje voják přezdívaný Děda.

Kozáci poukazují i na zničenou úrodu a vypálená pole. "Tady jsou, nad zoraným pásem. Chlapi hasí oheň na poli. Zemědělec tu sklidil asi 100 tun. Ale silo se vznítilo. Pořád hoří," říká Děda. Kozáci se řídí mottem "Svoboda, nebo smrt".

Vojáci se Rusů podle svých slov nebojí. "Jsem kozák. Co je pro mě důležité? Když je válka, kozák jde bránit svou zemi. Mám čtyři vnuky. Je lepší nosit těžkou vojenskou výstroj než lehký obojek otroka," vysvětluje ukrajinský voják.

Kozáci jsou připraveni bránit svou vlast

Členové těchto jednotek si myslí, že Rusové připravují výpad na obklíčení Doněcké oblasti. "Myslím, že se připravují, ale neuspějí. Máme dostatek zbraní a vybavení, abychom se ubránili. Není to jako v únoru, březnu, nebo dokonce dubnu. Neprojdou. Jsme potomci kozáků, kteří bránili svou vlast. Teď musíme bránit své rodiny a svou zemi. Lidé to chápou a jsou motivováni," dodává velitel jednotky Bohun.

Kozáci se během ostřelování schovávají ve speciálním krytu v zákopech. Jen kousek od nich se děje dělostřelecká palba. "Stává se to pořád. Předevčírem sem dopadlo 192 střel. Nešetří náboji. Ale my také reagujeme," vysvětluje Děda.

Ruské jednotky střílejí z dělostřelectva, minometů a raketami Uragan s kazetovou municí. Podle ukrajinských sil se tak děje každý den. Stále ale není jisté, jestli se Rusové opravdu připravují na útok na Záporožskou oblast. Jasné je jen to, že ukrajinské jednotky jsou připravené jim čelit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 43 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy