Reportáž: "Neprojdou. Smrt, nebo svoboda." Kozáci v Záporoží varují Rusy před výpadem

lis Rádio Svobodná Evropa lis, Rádio Svobodná Evropa
5. 8. 2022 9:00
Svoboda, nebo smrt. To je heslo ukrajinských kozáků, kteří brání záporožskou oblast proti ruským útokům. Kozáci v reportáži Rádia Svobodná Evropa ukazují vypálená pšeničná pole, zničené domy a popisují každodenní ruskou dělostřeleckou palbu.
Video: Rádio Svobodná Evropa, Aktuálně.cz

Kořeny kozáků sahají až do regionů na východě a jihovýchodě Ukrajiny a jihozápadu Ruska. Kdysi téměř nomádský národ bojoval v mnoha válkách v průběhu staletí. Nyní ukrajinští kozáci brání záporožský region s velkým odhodláním. "Velitel vydá rozkaz a já si zakouřím pro štěstí. Tato nádrž byla přímo zasažena před dvěma až čtyřmi dny. Jsou zde krátery po granátech," popisuje voják přezdívaný Děda.

Kozáci poukazují i na zničenou úrodu a vypálená pole. "Tady jsou, nad zoraným pásem. Chlapi hasí oheň na poli. Zemědělec tu sklidil asi 100 tun. Ale silo se vznítilo. Pořád hoří," říká Děda. Kozáci se řídí mottem "Svoboda, nebo smrt".

Vojáci se Rusů podle svých slov nebojí. "Jsem kozák. Co je pro mě důležité? Když je válka, kozák jde bránit svou zemi. Mám čtyři vnuky. Je lepší nosit těžkou vojenskou výstroj než lehký obojek otroka," vysvětluje ukrajinský voják.

Kozáci jsou připraveni bránit svou vlast

Členové těchto jednotek si myslí, že Rusové připravují výpad na obklíčení Doněcké oblasti. "Myslím, že se připravují, ale neuspějí. Máme dostatek zbraní a vybavení, abychom se ubránili. Není to jako v únoru, březnu, nebo dokonce dubnu. Neprojdou. Jsme potomci kozáků, kteří bránili svou vlast. Teď musíme bránit své rodiny a svou zemi. Lidé to chápou a jsou motivováni," dodává velitel jednotky Bohun.

Kozáci se během ostřelování schovávají ve speciálním krytu v zákopech. Jen kousek od nich se děje dělostřelecká palba. "Stává se to pořád. Předevčírem sem dopadlo 192 střel. Nešetří náboji. Ale my také reagujeme," vysvětluje Děda.

Ruské jednotky střílejí z dělostřelectva, minometů a raketami Uragan s kazetovou municí. Podle ukrajinských sil se tak děje každý den. Stále ale není jisté, jestli se Rusové opravdu připravují na útok na Záporožskou oblast. Jasné je jen to, že ukrajinské jednotky jsou připravené jim čelit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy