Reportáž: "Neprojdou. Smrt, nebo svoboda." Kozáci v Záporoží varují Rusy před výpadem

lis Rádio Svobodná Evropa lis, Rádio Svobodná Evropa
5. 8. 2022 9:00
Svoboda, nebo smrt. To je heslo ukrajinských kozáků, kteří brání záporožskou oblast proti ruským útokům. Kozáci v reportáži Rádia Svobodná Evropa ukazují vypálená pšeničná pole, zničené domy a popisují každodenní ruskou dělostřeleckou palbu.
Video: Rádio Svobodná Evropa, Aktuálně.cz

Kořeny kozáků sahají až do regionů na východě a jihovýchodě Ukrajiny a jihozápadu Ruska. Kdysi téměř nomádský národ bojoval v mnoha válkách v průběhu staletí. Nyní ukrajinští kozáci brání záporožský region s velkým odhodláním. "Velitel vydá rozkaz a já si zakouřím pro štěstí. Tato nádrž byla přímo zasažena před dvěma až čtyřmi dny. Jsou zde krátery po granátech," popisuje voják přezdívaný Děda.

Kozáci poukazují i na zničenou úrodu a vypálená pole. "Tady jsou, nad zoraným pásem. Chlapi hasí oheň na poli. Zemědělec tu sklidil asi 100 tun. Ale silo se vznítilo. Pořád hoří," říká Děda. Kozáci se řídí mottem "Svoboda, nebo smrt".

Vojáci se Rusů podle svých slov nebojí. "Jsem kozák. Co je pro mě důležité? Když je válka, kozák jde bránit svou zemi. Mám čtyři vnuky. Je lepší nosit těžkou vojenskou výstroj než lehký obojek otroka," vysvětluje ukrajinský voják.

Kozáci jsou připraveni bránit svou vlast

Členové těchto jednotek si myslí, že Rusové připravují výpad na obklíčení Doněcké oblasti. "Myslím, že se připravují, ale neuspějí. Máme dostatek zbraní a vybavení, abychom se ubránili. Není to jako v únoru, březnu, nebo dokonce dubnu. Neprojdou. Jsme potomci kozáků, kteří bránili svou vlast. Teď musíme bránit své rodiny a svou zemi. Lidé to chápou a jsou motivováni," dodává velitel jednotky Bohun.

Kozáci se během ostřelování schovávají ve speciálním krytu v zákopech. Jen kousek od nich se děje dělostřelecká palba. "Stává se to pořád. Předevčírem sem dopadlo 192 střel. Nešetří náboji. Ale my také reagujeme," vysvětluje Děda.

Ruské jednotky střílejí z dělostřelectva, minometů a raketami Uragan s kazetovou municí. Podle ukrajinských sil se tak děje každý den. Stále ale není jisté, jestli se Rusové opravdu připravují na útok na Záporožskou oblast. Jasné je jen to, že ukrajinské jednotky jsou připravené jim čelit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy