Léky na prasečí chřipku přes internet? Jsou to padělky

jem
16. 11. 2009 16:53
Internetoví podvodníci obchodují ze strachem z prasečí chřipky. Vydělávají desítky tisíc dolarů denně.
Foto: Reuters

Londýn - Organizované skupiny podvodníků přišly na způsob, jak vydělat na strachu lidí z epidemie prasečí chřipky. Prodávají na internetu falešné léky.

Online prodejem padělku si podvodníci podle společnosti Sophos, zabývající se internetovou bezpečností, přišli již na miliony dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Bezpečnostní experti zaznamenali již stovky milionů spamů, reklam a webů, které se snaží vytěžit ze strachu z nákazy virem H1N1. Jediné léky, které na léčbu prasečí chřipky světová zdravotnická organizace doporučila, jsou při tom Tamiflu a Relenza. Tamiflu vyrábí švýcarská firma Roche, Relenzu pak firma GlaxoSmithKline.

Nejvíce podvodníků, kteří nabízeli falešné medikamenty, zaznamenali experti na území Ruské federace. Nejvíce zájemců o podvrhy bylo ze Spojených států, Kanady, Francie, Německa a Velké Británie.

S rostoucím počtem nakažených roste i počet lidí ochotných kupovat si léky přes internet. Dobře organizovaný gang může touto činností ukrást až sto tisíc dolarů denně, upozorňuje ve své zprávě společnost Sophos.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ČSA zastavují přímou leteckou linku mezi Prahou a Soulem

České aerolinie s okamžitou platností pozastavují přímé letecké spojení mezi Prahou a jihokorejským Soulem.

Aerolinky podle slov své mluvčí Vladimíry Dufkové tak reagují na rostoucí obavy v souvislosti se šířením koronaviru a prudký propad poptávky po letech ČSA do/ze Soulu. Linka je zatím zrušena na neurčito.

Klientům, kteří budou zrušením letů dotčeni, umožňují ČSA vrácení peněz v plné výši nebo přesměrování na lety s jinými dopravci.

Další zprávy