Vědci zbavili pacienta HIV. Náhoda, lék je pořád v nedohlednu, mírní naděje expert

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 3. 2019 18:37
Už druhý člověk na světě se zbavil HIV po transplantaci kostní dřeně od dárce, který je vůči viru imunní. Úspěch britských lékařů je ale spíš šťastná náhoda, protože pacientovi léčili nádorové onemocnění. Každého HIV pozitivního člověka takovou transplantací vyléčit nejde, upozorňuje profesor Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra v pražské Nemocnici Na Bulovce. "Transplantace kostní dřeně je nákladná a velmi riskantní záležitost. Pacient ji nemusí přežít. Léčit takhle pacienty, kteří jsou jenom HIV pozitivní, není vhodné," vysvětluje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Virus HIV (ilustrační foto).
Virus HIV (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Londýnský pacient s HIV podstoupil transplantaci kostní dřeně od dárce a viru se zbavil. V těle po něm nemá žádné stopy ani po 18 měsících. Je to další krok k úspěšné léčbě HIV?

Není. Tenhle koncept je už znám. V podstatě to samé se podařilo už u jednoho pacienta před 12 lety. Takzvaný berlínský pacient byl ve stejné situaci. Stalo se, že HIV pozitivní pacient, který byl infikován typem viru, který vyžaduje jeden konkrétní receptor na povrchu cílových buněk, onemocněl krevním nádorovým onemocněním. Konvenční léčba nádorového onemocnění se nedařila, tak se lékaři rozhodli provést transplantaci kmenových buněk. Podařilo se jim najít dárce, který na svých buňkách neměl receptor na ten HIV virus, kterým byl pacient nakažen.

Při přípravě na transplantaci kmenových buněk se v pacientovi zlikvidují všechny možné rezervoáry viru HIV. Vždycky může někde zůstat něco schovaného, ale ukázalo se, že jeho tělo obsadily nové kmenové buňky, které na povrchu už neměly receptory, kterými by se do nich virus HIV dostal.

Nešlo tedy o léčbu HIV, lékaři mu léčili nádor. Vyléčení infekce HIV byl vedlejší efekt. Došlo k tomu jen proto, že oběma pacientům - londýnskému i berlínskému - hrozila smrt kvůli rakovině.

Dal by se ale teoreticky tímto způsobem vyléčit každý HIV pozitivní pacient?

Rozhodně ne. Tady šlo o konkrétní kmen viru HIV, kterým pacient trpěl a vůči kterému byl dárce imunní. Tahle léčba může fungovat u menší části HIV pozitivních lidí. Navíc je velmi náročné najít správného dárce, který musí splňovat veškeré parametry transplantace, a ještě ten zvláštní parametr odolnosti proti tomu konkrétnímu kmenu viru HIV.

Transplantace kostní dřeně je nákladná a velmi riskantní záležitost. Pacient ji nemusí přežít. Léčit takhle pacienty, kteří jsou jenom HIV pozitivní, není vhodné.

Jak běžná je ve světě imunita vůči HIV?

Těch lidí je velmi málo. Jde o genetickou mutaci, kdy tito lidé nemají na svých buňkách receptor CCR5. Ve střední Evropě je vůči HIV imunní, myslím, jeden člověk ze tří tisíc. Ale připomínám, že se to vždycky týká jen určitého kmenu viru HIV.

V Číně přivedli na konci loňského roku na svět geneticky upravené děti, které jsou mimo jiné také imunní vůči HIV. Jsou podle vás genetické úpravy cestou k vymýcení tohoto viru?

Virus HIV

Lidský virus imunní nedostatečnosti (HIV) je známý od roku 1981. Způsobuje syndrom získaného selhání imunity, tedy AIDS. HIV se přenáší krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě. Na světě je dnes téměř 37 milionů lidí nakažených tímto virem. V Česku se od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV, nakazilo 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo. Počet nově nakažených lidí ale klesá. Loni jich bylo 208 a šlo hlavně o muže.

V roce 2001 se v USA na vývoji léku Viread, který snižuje hladinu HIV až o 20 procent, podíleli čeští vědci z týmu Antonína Holého z Akademie věd.

Asi nejsou. Číňanům se podařilo upravit embrya dětí tak, že se narodily bez receptoru CCR5, ale většina kmenů HIV tenhle konkrétní receptor nepotřebuje. Rozšířenější je typ HIV, který potřebuje receptor CCR4. Takže ani tyto čínské děti nejsou vůči HIV úplně imunní. Genetická vada, která by bránila i tomuto typu HIV, není zatím vůbec známá.

Jak daleko jsme jako lidstvo ve vývoji léku na HIV?

Lék patří k nejprestižnějším cílům medicínského výzkumu. Někdo, kdo vynalezne definitivní vyléčení infekce HIV, bude slavný a bohatý. O tom není pochyb. Pokrok se ale děje velmi pomalu. Vynalézt nový lék znamená léta velmi nákladných pokusů, protože se zkouší nejen účinnost, ale také bezpečnost. To celý proces prodražuje a zpomaluje. V současné době máme velmi účinné léky, ale definitivní vyléčení se zatím na obzoru nerýsuje.

Jak vůbec dnes vypadá léčba HIV a jak dlouho může člověk s takovým onemocněním žít?

Dlouhodobě. Proti HIV máme účinné a spolehlivé léky. Je jich celá řada a pečlivě se vybírají, protože můžou mít i závažné vedlejší účinky. Když se ale někdo včas diagnostikuje a poctivě se léčí a má i kapku štěstí, HIV mu nemusí vůbec zkrátit délku života. To znamená, že u něj nepropukne AIDS.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy