Vědci zbavili pacienta HIV. Náhoda, lék je pořád v nedohlednu, mírní naděje expert

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 3. 2019 18:37
Už druhý člověk na světě se zbavil HIV po transplantaci kostní dřeně od dárce, který je vůči viru imunní. Úspěch britských lékařů je ale spíš šťastná náhoda, protože pacientovi léčili nádorové onemocnění. Každého HIV pozitivního člověka takovou transplantací vyléčit nejde, upozorňuje profesor Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra v pražské Nemocnici Na Bulovce. "Transplantace kostní dřeně je nákladná a velmi riskantní záležitost. Pacient ji nemusí přežít. Léčit takhle pacienty, kteří jsou jenom HIV pozitivní, není vhodné," vysvětluje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Virus HIV (ilustrační foto).
Virus HIV (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Londýnský pacient s HIV podstoupil transplantaci kostní dřeně od dárce a viru se zbavil. V těle po něm nemá žádné stopy ani po 18 měsících. Je to další krok k úspěšné léčbě HIV?

Není. Tenhle koncept je už znám. V podstatě to samé se podařilo už u jednoho pacienta před 12 lety. Takzvaný berlínský pacient byl ve stejné situaci. Stalo se, že HIV pozitivní pacient, který byl infikován typem viru, který vyžaduje jeden konkrétní receptor na povrchu cílových buněk, onemocněl krevním nádorovým onemocněním. Konvenční léčba nádorového onemocnění se nedařila, tak se lékaři rozhodli provést transplantaci kmenových buněk. Podařilo se jim najít dárce, který na svých buňkách neměl receptor na ten HIV virus, kterým byl pacient nakažen.

Při přípravě na transplantaci kmenových buněk se v pacientovi zlikvidují všechny možné rezervoáry viru HIV. Vždycky může někde zůstat něco schovaného, ale ukázalo se, že jeho tělo obsadily nové kmenové buňky, které na povrchu už neměly receptory, kterými by se do nich virus HIV dostal.

Nešlo tedy o léčbu HIV, lékaři mu léčili nádor. Vyléčení infekce HIV byl vedlejší efekt. Došlo k tomu jen proto, že oběma pacientům - londýnskému i berlínskému - hrozila smrt kvůli rakovině.

Dal by se ale teoreticky tímto způsobem vyléčit každý HIV pozitivní pacient?

Rozhodně ne. Tady šlo o konkrétní kmen viru HIV, kterým pacient trpěl a vůči kterému byl dárce imunní. Tahle léčba může fungovat u menší části HIV pozitivních lidí. Navíc je velmi náročné najít správného dárce, který musí splňovat veškeré parametry transplantace, a ještě ten zvláštní parametr odolnosti proti tomu konkrétnímu kmenu viru HIV.

Transplantace kostní dřeně je nákladná a velmi riskantní záležitost. Pacient ji nemusí přežít. Léčit takhle pacienty, kteří jsou jenom HIV pozitivní, není vhodné.

Jak běžná je ve světě imunita vůči HIV?

Těch lidí je velmi málo. Jde o genetickou mutaci, kdy tito lidé nemají na svých buňkách receptor CCR5. Ve střední Evropě je vůči HIV imunní, myslím, jeden člověk ze tří tisíc. Ale připomínám, že se to vždycky týká jen určitého kmenu viru HIV.

V Číně přivedli na konci loňského roku na svět geneticky upravené děti, které jsou mimo jiné také imunní vůči HIV. Jsou podle vás genetické úpravy cestou k vymýcení tohoto viru?

Virus HIV

Lidský virus imunní nedostatečnosti (HIV) je známý od roku 1981. Způsobuje syndrom získaného selhání imunity, tedy AIDS. HIV se přenáší krví, pohlavním stykem nebo z matky na dítě. Na světě je dnes téměř 37 milionů lidí nakažených tímto virem. V Česku se od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV, nakazilo 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo. Počet nově nakažených lidí ale klesá. Loni jich bylo 208 a šlo hlavně o muže.

V roce 2001 se v USA na vývoji léku Viread, který snižuje hladinu HIV až o 20 procent, podíleli čeští vědci z týmu Antonína Holého z Akademie věd.

Asi nejsou. Číňanům se podařilo upravit embrya dětí tak, že se narodily bez receptoru CCR5, ale většina kmenů HIV tenhle konkrétní receptor nepotřebuje. Rozšířenější je typ HIV, který potřebuje receptor CCR4. Takže ani tyto čínské děti nejsou vůči HIV úplně imunní. Genetická vada, která by bránila i tomuto typu HIV, není zatím vůbec známá.

Jak daleko jsme jako lidstvo ve vývoji léku na HIV?

Lék patří k nejprestižnějším cílům medicínského výzkumu. Někdo, kdo vynalezne definitivní vyléčení infekce HIV, bude slavný a bohatý. O tom není pochyb. Pokrok se ale děje velmi pomalu. Vynalézt nový lék znamená léta velmi nákladných pokusů, protože se zkouší nejen účinnost, ale také bezpečnost. To celý proces prodražuje a zpomaluje. V současné době máme velmi účinné léky, ale definitivní vyléčení se zatím na obzoru nerýsuje.

Jak vůbec dnes vypadá léčba HIV a jak dlouho může člověk s takovým onemocněním žít?

Dlouhodobě. Proti HIV máme účinné a spolehlivé léky. Je jich celá řada a pečlivě se vybírají, protože můžou mít i závažné vedlejší účinky. Když se ale někdo včas diagnostikuje a poctivě se léčí a má i kapku štěstí, HIV mu nemusí vůbec zkrátit délku života. To znamená, že u něj nepropukne AIDS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy