Lékařská pomoc na Haiti očima Jana Trachty

Lékařská pomoc na Haiti očima Jana Trachty
Při příjezdu do Port au Prince, každý druhý nebo třetí dům byl v troskách.
Jedna z prvních zraněných, které jsem v ulicích Port au Prince spatřil; seděla třetí den před jednou ze spadlých nemocnic, které Lékaři bez hranic provozovali ještě před zemětřesením, a čekala, až jí někdo pomůže.
Každou zhnisanou ránu bylo třeba vyříznout nebo vystříhat až na živou čistou tkáň, aby se mohla začít hojit.
Anesteziologická sestra Jacqueline z Francie uspává pacienta před ošetřením infikované rány na noze.
Foto: Jan Trachta, MSF
Roman Gazdík
6. 2. 2010 1:12

Podívejte se, jak vypadala práce na Haiti očima Jana Trachty. Motolský chirurg, který přijel do ostrovního státu postiženého zemětřesením ve službách Lékařů bez hranic (MSF), je i autorem popisků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy