Opozičník Navalnyj byl otráven, zjistili Němci. Lékaři ho udržují v umělém spánku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2020 18:28
V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě, konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Oznámila to berlínská klinika Charité, která o Navalného pečuje. Navalnyj je v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. Německá kancléřka Angela Merkelovou vyzvala Moskvu o plnnou transparentnost ve vyšetřování.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

"Klinické nálezy nasvědčují intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známa," uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení. "Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích," dodala Charité.

Inhibitory cholinesterázy jsou látky, které mohou zvýšit komunikaci mezi nervovými buňkami v mozku a někdy se používají k dočasnému zlepšení či stabilizaci stavu pacientů s demencí, uvedla agentura Reuters. Vedlejšími účinky takové léčby jsou podle ní mimo jiné zvracení, svalové křeče, bolesti hlavy a halucinace. Některé druhy pesticidů rovněž využívají inhibitorů cholinesterázy, proto mohou být pro lidské zdraví toxické.

Nález lékařů v Berlíně je tak v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu. Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Heiko Maas následně Moskvu požádali o důsledné a nade vší pochybnost jasné vyšetření otravy. "Zodpovědní musí být vypátráni a musí se zodpovídat," uvedli ve společném prohlášení.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy. Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj, který patří k nejvýraznějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, skončil v bezvědomí v nemocnici v ruském Omsku poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo nevolno.

Německá vláda doposud nevylučovala, že Navalnyj byl otráven. V pondělí to prohlásil na tiskové konferenci i mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert, který řekl, že důvody zdravotního kolapsu ruského předáka a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina musí být plně objasněny.

Vtipkoval o své smrti

V Tomsku se s Navalným den před jeho odletem setkal krom jiných lidí také opoziční aktivista Ilja Čumakov. Ten uvedl, že Navalnyj nejdříve vtipkoval na dotaz, jak je možné, že je pořád naživu. "S úsměvem mluvil o tom, že by se měl omluvit za to, že ještě nebyl zavražděn," vypověděl Čumakov o debatě. "Nakonec ale řekl vážně, že jeho smrt by Putinovi nepomohla, protože by z něj udělala hrdinu," cituje z výpovědí Čumakova agentura Reuters.

Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu.
Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu. | Foto: Reuters

Druhý den ráno - tedy ve čtvrtek - přijel Navalnyj na letiště, vypil čaj v bistru nazvaném Vídeňská kavárna a nastoupil na let společnosti S7 Airlines do Moskvy, během nějž zkolaboval. Let pak musel nouzově přistát právě v Omsku.

Navalného do berlínské nemocnice Charité v sobotu převezli z Ruska na žádost jeho rodiny. Přepravu speciálně vybaveným letadlem zaplatil fond ruského filantropa, někdejšího telekomunikačního magnáta Dmitrije Zimina a jeho rodiny, uvedl ruský list Kommersant s odvoláním na Navalného poradce Leonida Volkova.

Ziminovi a také německé kancléřce Angele Merkelové poděkovala na Twitteru i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, a to rovněž za pomoc s překonáním spousty byrokratických překážek.

Kdyby let nepřistál, Navalnyj by zemřel

Lidskoprávní aktivista Jaka Bizilj, který se podílel na převozu Navalného z Ruska do Německa, v sobotu označil opozičníkův zdravotní stav za znepokojující. "Lékaři nám velmi jasně sdělili, že pokud by v Omsku nouzově nepřistál, zemřel by," prohlásil.

Navalného lékaři museli hospitalizovat už před rokem kvůli alergické reakci na neznámou látku. Měl ekzém po celém těle. V roce 2017 jej v Moskvě nedaleko sídla jeho Fondu boje proti korupci napadl neznámý muž a namazal mu na obličej chemikálii. Kvůli popálenému oku a přechodné ztrátě zraku museli Navalného operovat specialisté ve Španělsku.

Charité je jedna z nejstarších nemocnic v Evropě, založena byla již v roce 1710. Léčil se tu i sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident Eduard Ševardnadze, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková či německá kancléřka Angela Merkelová. A před dvěma lety tu po podobném případu otravy vyléčili opozičního vydavatele Pjotra Verzilova z protestní hudební skupiny Pussy Riot. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát s příznaky otravy hospitalizován další ruský opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Oba muži jsou přesvědčeni, že byli otráveni kvůli politice.

Video: Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je mnoho, říká novinář Martin Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy