Opozičník Navalnyj byl otráven, zjistili Němci. Lékaři ho udržují v umělém spánku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2020 18:28
V těle předáka ruské opozice Alexeje Navalného byly laboratorními testy zjištěny stopy po otravě, konkrétní látka, která intoxikaci způsobila, zatím ale není známa. Oznámila to berlínská klinika Charité, která o Navalného pečuje. Navalnyj je v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. Německá kancléřka Angela Merkelovou vyzvala Moskvu o plnnou transparentnost ve vyšetřování.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

"Klinické nálezy nasvědčují intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známa," uvedla nemocnice v tiskovém prohlášení. "Působení toxické látky, tedy inhibitoru cholinesterázy, bylo prokázáno několikrát a v nezávislých laboratořích," dodala Charité.

Inhibitory cholinesterázy jsou látky, které mohou zvýšit komunikaci mezi nervovými buňkami v mozku a někdy se používají k dočasnému zlepšení či stabilizaci stavu pacientů s demencí, uvedla agentura Reuters. Vedlejšími účinky takové léčby jsou podle ní mimo jiné zvracení, svalové křeče, bolesti hlavy a halucinace. Některé druhy pesticidů rovněž využívají inhibitorů cholinesterázy, proto mohou být pro lidské zdraví toxické.

Nález lékařů v Berlíně je tak v rozporu s tvrzením jejich ruských kolegů. Ti podle listu Kommersant otravu vyloučili a za důvod zdravotního kolapsu označili poruchu metabolismu. Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Heiko Maas následně Moskvu požádali o důsledné a nade vší pochybnost jasné vyšetření otravy. "Zodpovědní musí být vypátráni a musí se zodpovídat," uvedli ve společném prohlášení.

Berlínští lékaři Navalnému na základě laboratorního nálezu podali atropin, který se používá například jako protijed na otravu nervovými plyny a organofosfátovými insekticidy a herbicidy. Prozatím není vyloučeno, že Navalnyj bude trpět trvalými následky, poškozena může být například jeho nervová soustava.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj, který patří k nejvýraznějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, skončil v bezvědomí v nemocnici v ruském Omsku poté, co se mu ve čtvrtek při letu z Tomsku do Moskvy udělalo nevolno.

Německá vláda doposud nevylučovala, že Navalnyj byl otráven. V pondělí to prohlásil na tiskové konferenci i mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert, který řekl, že důvody zdravotního kolapsu ruského předáka a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina musí být plně objasněny.

Vtipkoval o své smrti

V Tomsku se s Navalným den před jeho odletem setkal krom jiných lidí také opoziční aktivista Ilja Čumakov. Ten uvedl, že Navalnyj nejdříve vtipkoval na dotaz, jak je možné, že je pořád naživu. "S úsměvem mluvil o tom, že by se měl omluvit za to, že ještě nebyl zavražděn," vypověděl Čumakov o debatě. "Nakonec ale řekl vážně, že jeho smrt by Putinovi nepomohla, protože by z něj udělala hrdinu," cituje z výpovědí Čumakova agentura Reuters.

Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu.
Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu. | Foto: Reuters

Druhý den ráno - tedy ve čtvrtek - přijel Navalnyj na letiště, vypil čaj v bistru nazvaném Vídeňská kavárna a nastoupil na let společnosti S7 Airlines do Moskvy, během nějž zkolaboval. Let pak musel nouzově přistát právě v Omsku.

Navalného do berlínské nemocnice Charité v sobotu převezli z Ruska na žádost jeho rodiny. Přepravu speciálně vybaveným letadlem zaplatil fond ruského filantropa, někdejšího telekomunikačního magnáta Dmitrije Zimina a jeho rodiny, uvedl ruský list Kommersant s odvoláním na Navalného poradce Leonida Volkova.

Ziminovi a také německé kancléřce Angele Merkelové poděkovala na Twitteru i Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, a to rovněž za pomoc s překonáním spousty byrokratických překážek.

Kdyby let nepřistál, Navalnyj by zemřel

Lidskoprávní aktivista Jaka Bizilj, který se podílel na převozu Navalného z Ruska do Německa, v sobotu označil opozičníkův zdravotní stav za znepokojující. "Lékaři nám velmi jasně sdělili, že pokud by v Omsku nouzově nepřistál, zemřel by," prohlásil.

Navalného lékaři museli hospitalizovat už před rokem kvůli alergické reakci na neznámou látku. Měl ekzém po celém těle. V roce 2017 jej v Moskvě nedaleko sídla jeho Fondu boje proti korupci napadl neznámý muž a namazal mu na obličej chemikálii. Kvůli popálenému oku a přechodné ztrátě zraku museli Navalného operovat specialisté ve Španělsku.

Charité je jedna z nejstarších nemocnic v Evropě, založena byla již v roce 1710. Léčil se tu i sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident Eduard Ševardnadze, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková či německá kancléřka Angela Merkelová. A před dvěma lety tu po podobném případu otravy vyléčili opozičního vydavatele Pjotra Verzilova z protestní hudební skupiny Pussy Riot. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát s příznaky otravy hospitalizován další ruský opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Oba muži jsou přesvědčeni, že byli otráveni kvůli politice.

Video: Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je mnoho, říká novinář Martin Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy