Lékaři vyléčili druhé HIV pozitivní dítě

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 3. 2014 14:37
V krvi ani tkáních malého pacienta není po viru ani stopy.
Koktejl antiretrovirotik může novorozeně zachránit. Pokud je podán včas. Ilustrační foto.
Koktejl antiretrovirotik může novorozeně zachránit. Pokud je podán včas. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Boston - Americkým lékařům se díky okamžitému nasazení antiretrovirotik podařilo vyléčit už druhé HIV pozitivní novorozeně.

Testy na přítomnost zákeřného viru v těle dnes již devítiměsíčního pacienta vycházejí negativní a zdá se, že agresivní léčba koktejlem léků hned v zárodku nad zhoubnou nemocí zvítězila.

"V krvi ani tkáních není po viru ani stopy. Musíme se z těchto případů poučit, je to výzva k mobilizaci," konstatovala na Bostonské medicínské konferenci ošetřující lékařka zachráněného pacienta Deborah Persaudová.

Musíme se z těchto případů poučit, je to výzva k mobilizaci.

První případ vyléčení HIV pozitivního dítěte byl zaznamenán před dvěma lety v Mississippi. Lékaři tehdy novorozenci během 30 hodin po porodu vlastně náhodou podali plnou dávku koktejlu tří antiretrovirotik. Tímto způsobem se do té doby léčili jen pacienti s již rozvinutou nemocí AIDS.

Agresivní léčba byla nasazena, protože se infekce virem HIV u matky zjistila až při porodu, a dítě tak nemohlo být před přenosem viru ochráněno běžným způsobem. Zabralo to a lékaři se rozhodli, že stejný způsob u dětí HIV pozitivních matek vyzkouší znovu.

Dítěti, o němž informovali lékaři v Bostonu, jsou z preventivních důvodů stále podávány léky, takže si na definitivní potvrzení úspěšného vyléčení badatelé ještě musejí počkat. "Jediným možným způsobem, jak definitivně prokázat účinnost léčby, je vysazení léků, což je ale značně riskantní," konstatovala Persaudová.

 

Právě se děje

Další zprávy