Lékaři v USA provedli prý nejrozsáhlejší transplantaci obličeje, trvala 26 hodin

ČTK ČTK
16. 11. 2015 22:35
Tým amerických lékařů úspěšně provedl dosud nejrozsáhlejší transplantaci obličeje, která zahrnovala pokrytí celé lebky a značné části krku. Informovala o tom dnes nemocnice v New Yorku, jež zákrok v srpnu provedla a hodlá po dlouhodobé úspěšné terapii pacienta propustit. Dárcem byl newyorský umělec a nadšený cyklista, který dva dny před operací zemřel v 26 letech při cyklistické nehodě v Brooklynu. Mužem s novou tváří je dobrovolný hasič popálený při zásahu před 14 lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

New York - Tým amerických lékařů úspěšně provedl dosud nejrozsáhlejší transplantaci obličeje, která zahrnovala pokrytí celé lebky a značné části krku. Podle amerických médií o tom v pondělí informovala nemocnice v New Yorku, jež zákrok v srpnu provedla a hodlá po dlouhodobé úspěšné terapii pacienta propustit.

Mužem s novou tváří je dobrovolný hasič popálený při zásahu před 14 lety, který po operaci žije s obličejem o 15 let mladšího dárce.

Na nyní jednačtyřicetiletého Patricka Hardisona ze státu Mississippi v roce 2001 spadla hořící střecha domu, kam se jako dobrovolný hasič vydal zachraňovat jeho obyvatelku a odkud sám musel vyskočit oknem. Život si sice zachránil, oheň však sežehl celý jeho obličej, krk, ramena a část hrudi. Přišel o uši, oční víčka, rty a většinu nosu.

Po více než 70 drobných operacích se jeho známí obrátili na tým plastického chirurga Eduarda Rodrigueze, který v New Yorku v srpnu provedl 26 hodin trvající operaci.

Dárcem byl newyorský umělec a nadšený cyklista, který dva dny před operací zemřel v 26 letech při cyklistické nehodě v Brooklynu. Rodriguez a jeho více než stočlenný tým v newyorské univerzitní nemocnici dali Hardisonovi nové tváře, kůži na hlavě, uši, oční víčka a svaly ovládající jejich pohyb, které mu opět umožnily zcela zavřít oči a zároveň výrazně zlepšily jeho zrak.

"Byl jsem téměř slepý," řekl podle agentury AP Hardison, který i před operací běžně chodil mezi lidi, nemohl však například řídit auto. "Zvykl jsem si na to, že na mě lidé zírají, a teď budu zase jen průměrný chlápek," zažertoval.

V New Yorku dostal také nový nos a části kostí z brady a tváří, s nimiž se po náročné pooperační terapii podle lékařů už příští čtvrtek na Den díkůvzdání vrátí domů.

Ve světě byly podle televizní stanice CNN od roku 1985 provedeny téměř tři desítky transplantací obličeje. Údajně vůbec první kompletní transplantaci včetně víček a slzovodů provedli lékaři z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže v červnu 2010. První úplná transplantace v USA byla v březnu 2011 dílem týmu českého plastického chirurga Bohdana Pomahače.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy