Lékaři v USA jsou přepracovaní. Mnoho jich chce skončit

Roman Gazdík
18. 11. 2008 13:50
Může za to papírování s pojišťovnami
Foto: Ondřej Besperát

Washington - Američtí doktoři zajišťující základní zdravotní péči jsou přepracovaní a mnoho z nich uvažuje, že s aktivní péčí o pacienty skončí. Šedesát procent by ostatním toto povolání nedoporučilo.

Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala organizace Physicians Foundation. Zúčastnilo se ho 12 tisíc doktorů.

Reforma zdravotnictví je jednou z priorit nastupujícího prezidenta Baracka Obamy. Obamova prohlášení v průběhu kampaně se však týkala zejména zlepšení dostupnosti zdravotní péče.

Zdravotníci se tak nyní podle agentury Reuters snaží upozornit i na druhou stránku problému: nedostatečný počet americké varianty našich obvodních lékařů. Studenti medicíny totiž chtějí pracovat zejména jako specialisté.

Téměř polovina lékařů zajišťujících základní péči chce buď s medicínou skončit, nebo omezit počet pacientů.

"To bychom nepřežili," citoval server CNN.com viceprezidenta Physicians Foundation Walkera Raye. "V této zemi produkujeme pouze tisíc až dva tisíce těchto doktorů, abychom je nahradili. Studenti medicíny si nevybírají základní péči."

Obama slíbil reformy
Obama slíbil reformy | Foto: Reuters

Asociace amerických zdravotníků (AMA), největší svého druhu v USA, předpokládá, že do roku 2025 budou Spojené státy postrádat 35 až 40 tisíc obvodních lékařů.

Podle CNN jsou lékaři přepracovaní nikoli kvůli tomu, že by měli příliš mnoho pacientů, ale kvůli hodinám, které tráví papírováním při korespondenci se zdravotními pojišťovnami a vládními agenturami.

Více než 90 procent tvrdí, že čas věnovaný papírování, které přímo nepojednává o věcech týkajících se medicíny, se za poslední tři roky zvýšil. Šedesát tři procent prohlásilo, že kvůli tomu omezili čas trávený s pacienty.

Jedenáct procent chce odejít do důchodu a 13 procent přestat pracovat ve svém oboru.

Podle Reuters rozeslala Physicians Foundation dotazníky 320 tisícům doktorů, dvanáct tisíc z nich na něj odpovědělo. Organizace se domnívá, že tento vzorek dostatečně reprezentuje názory všech lékařů.

 

Právě se děje

Další zprávy