Lékaři opět experimentují s LSD. Poprvé od 70. let

bh
13. 8. 2008 15:58
Pilotní projekt se rozběhl ve Švýcarsku

Bern - Diethylamid kyseliny lysergové, známý spíše pod zkratkou LSD, se možná dočká renesance jako lék.

Ve Švýcarsku totiž začal klinický experiment, který má pacientům v terminálním stadiu rakoviny pomoci překonat úzkost ze smrti a dožít tak mnohem spokojeněji. Jde o vůbec první lékařský výzkum s LSD od počátku 70. let, kdy byly pokusy s touto polysyntetickou drogou pozastaveny.

Jak informoval list The Guardian, experimentu se zúčastní dvanáct pacientů na nejmenované švýcarské klinice. Osm z nich bude dostávat dávku 200 mikrogramů LSD, tedy podobné množství, kterou si uživatel může do těla vpravit několika „tripy": ilegálně prodávanými papírky napuštěnými LSD.

Zbývající čtyři účastníci pokusu obdrží jen 20 mikrogramů drogy. Ani pacienti, ani lékaři přitom nebudou vědět, kdo jaké dávky bere. Teprve po zaznamenání vývoje psychických stavů bude rozpečetěna obálka s přesným rozpisem dávek.

Jedním z těch, kdo se snaží o rehabilitaci psychedelik je i Charles Grob z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA), který již několik let experimentuje z psilocybinem, tedy drogou, kterou obsahují například lysohlávky.

Slavný Seržant Pepř. I členové Beatles prý skládali toto album
Slavný Seržant Pepř. I členové Beatles prý skládali toto album | Foto: Aktuálně.cz

„Myslím, že tyto látky obsahují nevyužitý potenciál, který by nám mohl poodhalit tajemství lidské mysli," citoval lékaře The Guardian.

Grob již provedl výzkum na několika pacientech v posledním stádiu rakoviny. I když jeho studie ještě není uzavřena, sám hovoří o viditelném zlepšení psychického stavu a zklidnění nemocných.

Ne všichni lékaři ale na léčivou sílu psychedelik věří. Jejich užívání totiž podle kritiků může vyvolat psychózy a nepředvídatelné reakce organismu.

 

Právě se děje

Další zprávy