Lékaři operují Vietnamce s 90kilogramovým nádorem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 1. 2012 16:44
Tým vede americký chirurg. Šance na úspěch zákroku je polovičí
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Hanoj - Lékaři v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu zahájili náročnou operaci, při níž mají jedenatřicetiletému Vietnamci odstranit 90kilogramový nádor na pravé noze. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na bratra pacienta. Šance na úspěch zákroku jsou podle expertů padesátiprocentní.

Operaci ve francouzsko-vietnamské nemocnici provádí s pomocí osmi vietnamských zdravotníků americký lékař McKay McKinnon, který má s podobnými případy zkušenosti. Měla by trvat osm až deset hodin.

"Jedná se o velmi náročný chirurgický zákrok, který s sebou nese vážná rizika. Šance na úspěch jsou zhruba poloviční," prohlásil ředitel nemocnice Gérard Desvignes.

Nezhoubný nádor se u Vietnamce Nguyen Duy Haie vyvíjel už od narození a ve čtyřech letech věku již měl Hai pravou nohu viditelně větší než levou. Lékaři později zjistili, že trpí neurofibromatózou typu 1, což je genetická porucha působící nekontrolovaný růst nervových buněk, kvůli němuž se u postižených vyvíjejí pod kůží nevzhledné nádory.

První operaci Hai absolvoval ve 14 letech. V 17 letech mu byla noha pod kolenem amputována, ale nádor rostl dál, až dosáhl v průměru jednoho metru. Hai se nemohl pohybovat a spát musel vsedě. Od loňského července pobýval v nemocnici v Ho Či Minově Městě. Dnešní zákrok vyjde na 12 tisíc dolarů, na něž se údajně složili místní dárci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy