Lékaři operovali protestující Egypťany bez umrtvení

Jana Černá
12. 4. 2013 22:11
Některé z pacientů dokonce bili a věznili v suterénu nemocnice
Protesty v Káhiře.
Protesty v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Lékaři v káhirské vojenské nemocnici operovali demonstranty během loňských protestů záměrně bez anestezie.

Před úkony jim rovněž nečistili rány a některé z pacientů dokonce bili a věznili v suterénu nemocnice.

Tato zjištění přinesl britský deník The Guardian, který získal doposud oficiálně nezveřejněnou zprávu z vyšetřování květnových protestů proti egyptskému vojenskému režimu.

Lidskoprávní organizace přirovnávají jednání těchto lékařů k válečným zločinům.

Někteří "demonstranti" spolupracovali s armádou

Hrozivé skutečnosti odkrylo vyšetřování vojenských a policejních akcí od začátku roku 2011, které nařídil islamistický prezident Muhammad Mursí.

"Zpráva uvádí, že vedoucí vojenští lékaři nařizovali svým podřízeným, aby zraněné demonstranty operovali bez anestetik nebo sterilizace, a říká, že doktoři, sestry a vedoucí pracovníci také bili některé ze zraněných demonstrantů. Tvrdí se v ní také, že vedoucí pracovníci nařizovali vojákům zamykat protestující v suterénu," píše The Guardian.

Kromě jednání lékařů v nemocnici v káhirské čtvrti Kobry el Koba se dokument zabývá také praktikami armádou uplácených účastníků demonstrací, kteří mezi ně měli vnášet chaos a násilí.

"Komise byla schopna potvrdit tajné dohody mezi bezpečnostními a vojenskými složkami a gangy baltigija," píše se podle deníku ve zprávě, která tato tvrzení dokládá fotografiemi, videi a řadou svědeckých výpovědí.

Egyptské protesty v noci. Podívejte se na fotografie:

Zprávu je nutné zveřejnit oficiálně, míní organizace

Vysokou důležitost zprávy potvrdil Heba Marajef, ředitel egyptské pobočky Human Rights Watch.

"Do dnešního dne stát oficiálně nepřipustil existenci nepřiměřené síly na straně policie a armády. Armáda vždy říkala, že byla na straně protestujících a nevystřelila na ně jedinou kulku. Tato zpráva představuje první oficiální odsouzení vojenské odpovědnosti za mučení, zabíjení a mizení lidí," uvedl.

Organizace ale upozorňuje na nutnost oficiálního zveřejnění zprávy. Podle Guardianu si ji však zatím prezident nepřečetl, i když s ní byl seznámen už v lednu. Podle jeho mluvčího se jí zatím stále zabývá vrchní prokuratura.

Zprávu sestavili členové šestnáctičlenné komise, zahrnující mimo jiné právníky, lidskoprávní aktivisty a příbuzné obětí. První část dokumentu o jednom tisíci stran zveřejnil Guardian již ve středu, kdy informoval o důkazech usvědčujících armádu z mučení a zabíjení demonstrantů i o případech nuceného zmizení zosnovaných představiteli vojska.

Karim Ennarah z Egyptské iniciativy pro osobní práva upozorňuje, že pokud by se tyto činy děly během války na zajatcích, šlo by o válečné zločiny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK
Další zprávy