Roky byl Francouz na přístrojích, lékaři ho odpojili. Jsou to monstra, řekla matka

Simone Radačičová ČTK Simone Radačičová, ČTK
20. 5. 2019 14:25
Dvaačtyřicetiletý Francouz Vincent Lambert je po vážné nehodě více než deset let ve vegetativním stavu. Jeho manželka a část rodiny léta požadovaly, aby lékaři nechali Lamberta zemřít. Na druhé straně stojí jeho katoličtí rodiče, kteří se do poslední chvíle snaží syna udržet při životě. V pondělí ho lékaři v nemocnici v Remeši odpojili od výživy. Naživu by měl zůstat několik dní, nejvýše týden.
Rachel Lambertová, manželka Vincenta Lamberta.
Rachel Lambertová, manželka Vincenta Lamberta. | Foto: ČTK

Vincent Lambert měl v roce 2008 silniční nehodu, při které utrpěl vážné zranění mozku a míchy. Od té doby je kvadruplegik, tedy ochrnutý na všechny čtyři končetiny i trup. Ještě do pondělí byl vyživován nitrožilně a sondou, dýchá však sám. 

Lékaři se několik let snažili zlepšit jeho zdravotní stav. To se jim ale nepodařilo a rozhodli, že už to ani není možné.

V roce 2013 tým ošetřujících lékařů doporučil, aby byla Lambertovi ukončena umělá výživa a byl uveden do hlubokého spánku. Doktoři ho měli nechat zemřít.

Jeho manželka Rachel s tím souhlasila. Britský server BBC ale dodává, že lékaři zbytek rodiny neinformovali. Když se to rodiče dozvěděli, zahájili právní bitvu.

Na jedné straně stála manželka, jeho pět sourozenců a synovec. Hájili se tím, že Lambert by si sám přál zemřít a nechtěl by žít v takovém stavu. Proti ale byli jeho věřící rodiče, třiasedmdesátiletá Viviane a devadesátiletý Pierre, a také dva další sourozenci.

Rodiče tvrdili, že jejich syn s nimi dokázal komunikovat. Lékaři to však popřeli a upozorňovali, že mu to jeho stav neumožňuje.

Právní bitva ještě neskončila

Rodiče se opakovaně obrátili na soudy, aby zabránili odpojení od přístrojů. Jenže soud dal za pravdu manželce Rachel. Tento verdikt pak posvětila i francouzská Státní rada, která prověřuje, zda soudy nižší instance správně vyložily zákon.

Také Evropský soudní dvůr pro lidská práva v minulosti rozhodl v neprospěch rodičů.

Rodiče ale bojují do poslední chvíle. Podle francouzských médií plánují ještě tento den podat tři další odvolání - o jaká se přesně bude jednat, není jasné. Žádají také, aby případ posoudil výbor OSN pro práva zdravotně postižených. To by ale podle agentury AFP trvalo léta.

Tento výbor proto požádal Paříž, aby rozhodnutí nechat Lamberta zemřít zmrazila, než jeho stav zhodnotí další experti. Francouzské ministerstvo zdravotnictví však konstatovalo, že všechny soudy potvrdily právo lékařů na přerušení výživy a rozhodnutí je nezvratné.

Před nemocnicí se v neděli shromáždily asi dvě stovky příbuzných a dalších odpůrců lékařského rozhodnutí, většinou vyznavačů katolické víry. Hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na které podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za "monstra" a "nacisty".

Rozděluje rodinu i společnost

Případ rozděluje francouzskou společnost i politickou scénu. Proti se postavila například francouzská biskupská konference.

O víkendu rodiče zveřejnili otevřený dopis, který napsali prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Tvrdí v něm, že "stát páchá zločin".

Do případu se vložil i Francois-Xavier Bellamy, politik z konzervativních Republikánů, který vede jejich kandidátku do eurovoleb. "Nemáme právo říci, že tento muž nemá právo na život," prohlásil Bellamy a vyzval Macrona, aby zasáhl.

Prezident ale nemá pravomoci, aby tak učinil. Nathalie Loiseauová, která stojí v čele kandidátky Macronova hnutí Vpřed! do eurovoleb, uvedla, že prezident nemůže zvrátit rozhodnutí soudu. "Macron může pouze udělit milost někomu, kdo byl odsouzen. A to je velmi odlišné od toho, co požadují rodiče Vincenta Lamberta," uvedla s tím, že rodiče si procházejí osobní "tragédií".

Agentura AFP doplňuje, že ve Francii je povolená takzvaná "pasivní eutanazie" pro vážně nemocné nebo zraněné pacienty, u kterých není naděje na zlepšení. V těchto případech umožňuje ukončit jejich léčbu nebo je odpojit od přístrojů.

"Aktivní eutanazie", tedy ukončení života na vlastní žádost, je v zemi nelegální. O její legalizaci se ale vede debata.  

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy