Roky byl Francouz na přístrojích, lékaři ho odpojili. Jsou to monstra, řekla matka

Simone Radačičová ČTK Simone Radačičová, ČTK
20. 5. 2019 14:25
Dvaačtyřicetiletý Francouz Vincent Lambert je po vážné nehodě více než deset let ve vegetativním stavu. Jeho manželka a část rodiny léta požadovaly, aby lékaři nechali Lamberta zemřít. Na druhé straně stojí jeho katoličtí rodiče, kteří se do poslední chvíle snaží syna udržet při životě. V pondělí ho lékaři v nemocnici v Remeši odpojili od výživy. Naživu by měl zůstat několik dní, nejvýše týden.
Rachel Lambertová, manželka Vincenta Lamberta.
Rachel Lambertová, manželka Vincenta Lamberta. | Foto: ČTK

Vincent Lambert měl v roce 2008 silniční nehodu, při které utrpěl vážné zranění mozku a míchy. Od té doby je kvadruplegik, tedy ochrnutý na všechny čtyři končetiny i trup. Ještě do pondělí byl vyživován nitrožilně a sondou, dýchá však sám. 

Lékaři se několik let snažili zlepšit jeho zdravotní stav. To se jim ale nepodařilo a rozhodli, že už to ani není možné.

V roce 2013 tým ošetřujících lékařů doporučil, aby byla Lambertovi ukončena umělá výživa a byl uveden do hlubokého spánku. Doktoři ho měli nechat zemřít.

Jeho manželka Rachel s tím souhlasila. Britský server BBC ale dodává, že lékaři zbytek rodiny neinformovali. Když se to rodiče dozvěděli, zahájili právní bitvu.

Na jedné straně stála manželka, jeho pět sourozenců a synovec. Hájili se tím, že Lambert by si sám přál zemřít a nechtěl by žít v takovém stavu. Proti ale byli jeho věřící rodiče, třiasedmdesátiletá Viviane a devadesátiletý Pierre, a také dva další sourozenci.

Rodiče tvrdili, že jejich syn s nimi dokázal komunikovat. Lékaři to však popřeli a upozorňovali, že mu to jeho stav neumožňuje.

Právní bitva ještě neskončila

Rodiče se opakovaně obrátili na soudy, aby zabránili odpojení od přístrojů. Jenže soud dal za pravdu manželce Rachel. Tento verdikt pak posvětila i francouzská Státní rada, která prověřuje, zda soudy nižší instance správně vyložily zákon.

Také Evropský soudní dvůr pro lidská práva v minulosti rozhodl v neprospěch rodičů.

Rodiče ale bojují do poslední chvíle. Podle francouzských médií plánují ještě tento den podat tři další odvolání - o jaká se přesně bude jednat, není jasné. Žádají také, aby případ posoudil výbor OSN pro práva zdravotně postižených. To by ale podle agentury AFP trvalo léta.

Tento výbor proto požádal Paříž, aby rozhodnutí nechat Lamberta zemřít zmrazila, než jeho stav zhodnotí další experti. Francouzské ministerstvo zdravotnictví však konstatovalo, že všechny soudy potvrdily právo lékařů na přerušení výživy a rozhodnutí je nezvratné.

Před nemocnicí se v neděli shromáždily asi dvě stovky příbuzných a dalších odpůrců lékařského rozhodnutí, většinou vyznavačů katolické víry. Hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na které podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za "monstra" a "nacisty".

Rozděluje rodinu i společnost

Případ rozděluje francouzskou společnost i politickou scénu. Proti se postavila například francouzská biskupská konference.

O víkendu rodiče zveřejnili otevřený dopis, který napsali prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Tvrdí v něm, že "stát páchá zločin".

Do případu se vložil i Francois-Xavier Bellamy, politik z konzervativních Republikánů, který vede jejich kandidátku do eurovoleb. "Nemáme právo říci, že tento muž nemá právo na život," prohlásil Bellamy a vyzval Macrona, aby zasáhl.

Prezident ale nemá pravomoci, aby tak učinil. Nathalie Loiseauová, která stojí v čele kandidátky Macronova hnutí Vpřed! do eurovoleb, uvedla, že prezident nemůže zvrátit rozhodnutí soudu. "Macron může pouze udělit milost někomu, kdo byl odsouzen. A to je velmi odlišné od toho, co požadují rodiče Vincenta Lamberta," uvedla s tím, že rodiče si procházejí osobní "tragédií".

Agentura AFP doplňuje, že ve Francii je povolená takzvaná "pasivní eutanazie" pro vážně nemocné nebo zraněné pacienty, u kterých není naděje na zlepšení. V těchto případech umožňuje ukončit jejich léčbu nebo je odpojit od přístrojů.

"Aktivní eutanazie", tedy ukončení života na vlastní žádost, je v zemi nelegální. O její legalizaci se ale vede debata.  

 

Právě se děje

před 53 minutami

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy