Lékaři objevili první antibiotika od 80. let. Dokážou porazit i zlatého stafylokoka

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2016 19:49
Antibiotika kvůli nadužívání přestávají účinkovat na nemoci, které byly ještě donedávna léčitelné. Odborníci dokonce varují, že do roku 2050 kvůli tomu může celosvětově zemřít až 10 milionů lidí. Novou nadějí by mohla být látka lugdunin, kterou objevili lékaři z univerzity v německém Tübingenu. Zabírá podle nich i na nebezpečného zlatého stafylokoka a lékaři si od ní slibují využití v léčbě nejrůznějších onemocnění, která způsobují bakterie rezistentní vůči běžným antibiotikům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Berlín - Lidské tělo je nevyužitým zdrojem nových léčiv.

Tvrdí to alespoň němečtí lékaři, kteří objevili nový druh antibiotik. Látku produkuje bakterie, která žije v lidském nose.

Většina antibiotik byla doposud nalezena v půdních bakteriích, ale tento zdroj se pomalu vyčerpává. Identifikovat nové sloučeniny v tomto prostředí je už dnes tak složité, že k žádnému novému objevu nedošlo už desítky let.

Naposledy byl nový druh antibiotik, který se následně dostal k pacientům, zaznamenán v 80. letech. Po nových lécích je přitom stále větší poptávka.

Zbraň proti zlatému stafylokokovi

Problém s antibiotiky spočívá v tom, že se příliš nadužívají, a tím roste zástup rezistentních bakterií. Medikamenty tak přestávají účinkovat na donedávna léčitelné nemoci.

Ročně v důsledku jejich neúčinnosti zemře na světě 700 000 lidí. Odborníci dokonce varují, že do roku 2050 může počet obětí celosvětově dosáhnout až 10 milionů.

Zjištění loni na podzim vedlo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) k vyhlášení zdravotnické krize. Také v Česku vzrostla spotřeba antibiotik od roku 1989 do roku 2014 téměř o čtvrtinu.

Zlatý stafylokok

Bakterie patřící do řádu stafylokoků, kteří se běžně vyskytují na lidské kůži nebo v nose. Většina druhů je neškodná, v případě přemnožení však mohou způsobit drobné infekce. Zlatý stafylokok ale může být i životu nebezpečný. Pokud se dostane z povrchu těla dovnitř tkání, dokáže způsobit otravu krve, toxický šok nebo pneumonii a vést až k selhání orgánů. Přibližně 90 % stafylokoků je rezistentních na běžný penicilin. Zlatý stafylokok MRSA je odolný vůči většině antibiotik, některá ho dokáží pouze zbrzdit.

Objev lékařů z univerzity v německém Tübingenu, kteří zjistili, že se dají účinné látky hledat i přímo v lidském těle, proto skýtá naději. Lidské tělo představuje jakési bitevní pole, kde mezi sebou nejrůznější bakterie bojují o přežití. A jednou takovou zbraní je právě i dosud neznámý druh antibiotik.

Síla bakterie produkující látku lugduninu je neobvyklá.

Dokáže dokonce bojovat proti nebezpečnému zlatému stafylokokovi (Staphylococcus aureus), jehož má v těle zhruba třetina všech lidí. Proč tak málo? Je to právě díky bakterii lugdunin, která ho dokáže zlikvidovat. Lékaři provedli nosní výtěr 187 hospitalizovaných pacientů a zjistili, že tam, kde je lugdunin, většinou není zlatý stafylokokus. Toho nalezli jen u 30 procent z 187 pacientů.

Ani tuto zázračnou bakterii však nenosí v nosních dírkách každý, ale jen zhruba 10 procent lidí. Je proto pravděpodobné, že lidské tělo skrývá ještě další bakterie, které dokážou produkovat léčivé látky.

Další dobrou zprávou je fakt, že lugdunin podle svých objevitelů nepodněcuje u zlatého stafylokoka budování odolnosti.

Využití lugduninu pro léčbu lidí budou ale ještě předcházet roky testování na laboratorních zvířatech. Autoři studie publikované v časopisu Nature ale už teď věří, že by lidé mohli být jednou očkováni geneticky modifikovanými bakteriemi, které by samy dokázaly bojovat proti infekcím v těle.

"Doufáme, že zavedením genů lugduninu do zcela neškodné bakterie se vyvine nový preventivní koncept antibiotik, který pomůže vymýtit patogeny," vysvětlil BBC spoluautor Andreas Peschel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy