Lékaři objevili první antibiotika od 80. let. Dokážou porazit i zlatého stafylokoka

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2016 19:49
Antibiotika kvůli nadužívání přestávají účinkovat na nemoci, které byly ještě donedávna léčitelné. Odborníci dokonce varují, že do roku 2050 kvůli tomu může celosvětově zemřít až 10 milionů lidí. Novou nadějí by mohla být látka lugdunin, kterou objevili lékaři z univerzity v německém Tübingenu. Zabírá podle nich i na nebezpečného zlatého stafylokoka a lékaři si od ní slibují využití v léčbě nejrůznějších onemocnění, která způsobují bakterie rezistentní vůči běžným antibiotikům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Berlín - Lidské tělo je nevyužitým zdrojem nových léčiv.

Tvrdí to alespoň němečtí lékaři, kteří objevili nový druh antibiotik. Látku produkuje bakterie, která žije v lidském nose.

Většina antibiotik byla doposud nalezena v půdních bakteriích, ale tento zdroj se pomalu vyčerpává. Identifikovat nové sloučeniny v tomto prostředí je už dnes tak složité, že k žádnému novému objevu nedošlo už desítky let.

Naposledy byl nový druh antibiotik, který se následně dostal k pacientům, zaznamenán v 80. letech. Po nových lécích je přitom stále větší poptávka.

Zbraň proti zlatému stafylokokovi

Problém s antibiotiky spočívá v tom, že se příliš nadužívají, a tím roste zástup rezistentních bakterií. Medikamenty tak přestávají účinkovat na donedávna léčitelné nemoci.

Ročně v důsledku jejich neúčinnosti zemře na světě 700 000 lidí. Odborníci dokonce varují, že do roku 2050 může počet obětí celosvětově dosáhnout až 10 milionů.

Zjištění loni na podzim vedlo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) k vyhlášení zdravotnické krize. Také v Česku vzrostla spotřeba antibiotik od roku 1989 do roku 2014 téměř o čtvrtinu.

Zlatý stafylokok

Bakterie patřící do řádu stafylokoků, kteří se běžně vyskytují na lidské kůži nebo v nose. Většina druhů je neškodná, v případě přemnožení však mohou způsobit drobné infekce. Zlatý stafylokok ale může být i životu nebezpečný. Pokud se dostane z povrchu těla dovnitř tkání, dokáže způsobit otravu krve, toxický šok nebo pneumonii a vést až k selhání orgánů. Přibližně 90 % stafylokoků je rezistentních na běžný penicilin. Zlatý stafylokok MRSA je odolný vůči většině antibiotik, některá ho dokáží pouze zbrzdit.

Objev lékařů z univerzity v německém Tübingenu, kteří zjistili, že se dají účinné látky hledat i přímo v lidském těle, proto skýtá naději. Lidské tělo představuje jakési bitevní pole, kde mezi sebou nejrůznější bakterie bojují o přežití. A jednou takovou zbraní je právě i dosud neznámý druh antibiotik.

Síla bakterie produkující látku lugduninu je neobvyklá.

Dokáže dokonce bojovat proti nebezpečnému zlatému stafylokokovi (Staphylococcus aureus), jehož má v těle zhruba třetina všech lidí. Proč tak málo? Je to právě díky bakterii lugdunin, která ho dokáže zlikvidovat. Lékaři provedli nosní výtěr 187 hospitalizovaných pacientů a zjistili, že tam, kde je lugdunin, většinou není zlatý stafylokokus. Toho nalezli jen u 30 procent z 187 pacientů.

Ani tuto zázračnou bakterii však nenosí v nosních dírkách každý, ale jen zhruba 10 procent lidí. Je proto pravděpodobné, že lidské tělo skrývá ještě další bakterie, které dokážou produkovat léčivé látky.

Další dobrou zprávou je fakt, že lugdunin podle svých objevitelů nepodněcuje u zlatého stafylokoka budování odolnosti.

Využití lugduninu pro léčbu lidí budou ale ještě předcházet roky testování na laboratorních zvířatech. Autoři studie publikované v časopisu Nature ale už teď věří, že by lidé mohli být jednou očkováni geneticky modifikovanými bakteriemi, které by samy dokázaly bojovat proti infekcím v těle.

"Doufáme, že zavedením genů lugduninu do zcela neškodné bakterie se vyvine nový preventivní koncept antibiotik, který pomůže vymýtit patogeny," vysvětlil BBC spoluautor Andreas Peschel.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy