Lékaři hlásí úspěch v léčbě rakoviny. Geneticky upravené buňky můžou pomoci až 90 procentům pacientů

Zahraničí Zahraničí
17. 2. 2016 9:34
Klinické testy na pacientech, kterým zbývá jen několik měsíců života, vzbudily nadšení mezi americkými vědci. Pomocí genetické modifikace bílých krvinek pomohli lékaři zmírnit příznaky u více než 90 procent z nich. Metoda zatím funguje nejlépe na konkrétní druh rakoviny krve, ale vyvíjí se postup, který by zabíral i na ostatní druhy rakoviny. Jde o druh léčby, který využívá přirozenou imunitu těla. Do lidského organismu zasahuje šetrněji než standardní způsob léčby chemoterapií.
Bílá krvinka. Ilustrační foto.
Bílá krvinka. Ilustrační foto. | Foto: King's College London

Washington - "Nebývalým úspěchem" nazývají lékaři novou metodu léčení rakoviny, která zmírnila průběh nemoci u více než 90 procent pacientů.

Pomocí modifikace bílých krvinek posiluje nová metoda imunitu lidí trpících konkrétním druhem rakoviny krve.

První klinické testy proběhly u vážně nemocných pacientů, u nichž již selhala veškerá léčba a zbývalo jim jen několik měsíců života.

První informace o nové léčbě se objevily na konferenci Americké asociace pro pokrok ve vědě ve Washingtonu.

Metoda spočívá v odebrání takzvaných T-buněk, které má v těle každý člověk. Jedná se o druh bílých krvinek, které přirozeně regulují imunitní systém a útočí na infikované tkáně. V laboratoři se poté geneticky upraví, aby se jim změnil zaměřovací mechanismus. Takto upravené buňky jsou vráceny do těla pacienta, kde napadají akutní lymfoblastickou leukémii.

"Tento proces je v podstatě genetické přeprogramování T-buněk, aby hledaly, rozpoznaly a zničily nádorové buňky pacienta," vysvětlil stanici BBC vedoucí výzkumník profesor Stanley Riddel.

"Pacienti byli opravdu v koncích, co se týče možností léčby. A přesto stačila jedna dávka této terapie, aby se více než 90 procent pacientů dostalo do kompletní remise," dodal. Znamená to, že u nich zmizely veškeré příznaky nemoci.

Přestože podle něj tato metoda nikdy nenahradí standardní léčbu pomocí chemoterapie, je to významný pokrok na poli imunoterapie, která by mohla stávající léčbu doplnit.

Během klinických studií geneticky upravené T-buňky fungují právě u pacientů s nádory, které jsou vůči vysokým dávkám chemoterapie imunní. Taková léčba má také méně vedlejších účinků.

Vědci nyní pracují na tom, aby tento druh léčby pomocí posílení imunity mohli aplikovat na více druhů rakoviny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
Další zprávy