Lékaři hlásí úspěch v léčbě rakoviny. Geneticky upravené buňky můžou pomoci až 90 procentům pacientů

Zahraničí Zahraničí
17. 2. 2016 9:34
Klinické testy na pacientech, kterým zbývá jen několik měsíců života, vzbudily nadšení mezi americkými vědci. Pomocí genetické modifikace bílých krvinek pomohli lékaři zmírnit příznaky u více než 90 procent z nich. Metoda zatím funguje nejlépe na konkrétní druh rakoviny krve, ale vyvíjí se postup, který by zabíral i na ostatní druhy rakoviny. Jde o druh léčby, který využívá přirozenou imunitu těla. Do lidského organismu zasahuje šetrněji než standardní způsob léčby chemoterapií.
Bílá krvinka. Ilustrační foto.
Bílá krvinka. Ilustrační foto. | Foto: King's College London

Washington - "Nebývalým úspěchem" nazývají lékaři novou metodu léčení rakoviny, která zmírnila průběh nemoci u více než 90 procent pacientů.

Pomocí modifikace bílých krvinek posiluje nová metoda imunitu lidí trpících konkrétním druhem rakoviny krve.

První klinické testy proběhly u vážně nemocných pacientů, u nichž již selhala veškerá léčba a zbývalo jim jen několik měsíců života.

První informace o nové léčbě se objevily na konferenci Americké asociace pro pokrok ve vědě ve Washingtonu.

Metoda spočívá v odebrání takzvaných T-buněk, které má v těle každý člověk. Jedná se o druh bílých krvinek, které přirozeně regulují imunitní systém a útočí na infikované tkáně. V laboratoři se poté geneticky upraví, aby se jim změnil zaměřovací mechanismus. Takto upravené buňky jsou vráceny do těla pacienta, kde napadají akutní lymfoblastickou leukémii.

"Tento proces je v podstatě genetické přeprogramování T-buněk, aby hledaly, rozpoznaly a zničily nádorové buňky pacienta," vysvětlil stanici BBC vedoucí výzkumník profesor Stanley Riddel.

"Pacienti byli opravdu v koncích, co se týče možností léčby. A přesto stačila jedna dávka této terapie, aby se více než 90 procent pacientů dostalo do kompletní remise," dodal. Znamená to, že u nich zmizely veškeré příznaky nemoci.

Přestože podle něj tato metoda nikdy nenahradí standardní léčbu pomocí chemoterapie, je to významný pokrok na poli imunoterapie, která by mohla stávající léčbu doplnit.

Během klinických studií geneticky upravené T-buňky fungují právě u pacientů s nádory, které jsou vůči vysokým dávkám chemoterapie imunní. Taková léčba má také méně vedlejších účinků.

Vědci nyní pracují na tom, aby tento druh léčby pomocí posílení imunity mohli aplikovat na více druhů rakoviny.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy