Lékař z Wu-chanu varoval před novým virem už loni, ale policie ho umlčela

ČTK ČTK
4. 2. 2020 13:13
Jeden z lékařů v čínském městě Wu-chan se snažil varovat své kolegy, když loni v prosinci zaregistroval sedm případů nákazy neznámým koronavirem, který se podobal viru způsobujícímu nemoc SARS. Čínská policie ale oftalmologa Li Wen-lianga obvinila z šíření falešných zpráv a vyzvala ho, aby ukončil "nelegální aktivity".
Lékaři ve Wu-chanu. Ilustrační foto.
Lékaři ve Wu-chanu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila, napsal v úterý server BBC News.

Na nový koronavirus zemřelo v Číně 426 lidí, další člověk nemoci podlehl na Filipínách. Nakažených je více než 20 600 - převážná většina z nich pochází z Číny. Podle expertů se nákaza rozšířila pravděpodobně z trhu s mořskými plody a dalšími zvířaty ve Wu-chanu.

V ústřední nemocnici ve Wu-chanu, kde oční lékař Li Wen-liang pracuje, bylo koncem loňského roku umístěno do karantény sedm lidí, kteří údajně prodávali nebo nakupovali na zmíněném trhu. Li 30. prosince poslal zprávu svým lékařským kolegům v diskuzní skupině, varoval je před možným propuknutím epidemie a radil jim, aby nosili ochranné oblečení a pomůcky.

O čtyři dny později ale Lia navštívili policisté a obvinili ho z šíření falešných zpráv a rušení veřejného pořádku. "Pokud budete tvrdohlavě pokračovat v ilegálních aktivitách, budete povolán ke spravedlnosti - rozumíte?" stálo v dokumentu, který musel Li podepsat.

V prvních lednových týdnech úřady ve Wu-chanu tvrdily, že koronavirem se mohou nakazit pouze osoby, které se dostanou do kontaktu s infikovanými zvířaty. Žádná opatření na ochranu lékařů nebyla přijata. Až později v lednu, kdy nakažených rychle přibývalo, úřady Wu-chan uzavřely.

Doktor hrdinařad

Koncem ledna, kdy už se o šíření nákazy ve Wu-chanu a okolních oblastech provincie Chu-pej vědělo po celém světě, lékař zveřejnil na sociální síti Weibo kopii dokumentu obviňujícího ho z šíření poplašných zpráv. Úřady se mu mezitím omluvily.

Pro Lia tím ale problémy neskončily. Týden po návštěvě policistů ošetřoval oftalmolog ženu trpící zeleným zákalem. Netušil, že je novým koronavirem infikovaná. Jak lékař popsal na síti Weibo, 10. ledna začal kašlat, další den měl horečku a o dva dny později byl hospitalizován. Také jeho rodiče onemocněli a byli převezeni do nemocnice. Na koronavirus byl Li testován několikrát, pokaždé byly výsledky negativní.

Až 30. ledna napsal Li na sociální síti novou zprávu. "Dnes přišly výsledky dalších testů a jsou pozitivní, konečně jsem byl diagnostikován." Ke zprávě připojil emodži zobrazující psa s očima v sloup a vyplazeným jazykem.

Na zprávu reagovaly tisíce diskutérů a vyjadřovaly lékaři podporu. "Doktor Li Wen-liang je hrdina," psal jeden z nich a vyslovil přitom obavy, co tento příběh vypovídá o jeho zemi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy