Lékař z libyjského Benghází živě: Napětí je obrovské

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2011 7:39
Boje pokračují, podle Havla bude nezbytný vojenský zásah Západu
Lékaři ošetřují zraněného v nemocnici al-Džala v Benghází.
Lékaři ošetřují zraněného v nemocnici al-Džala v Benghází. | Foto: Reuters

* OSN vyzvala libyjskou vládu k okamžitému ukončení násilí * Podle exprezidenta Havla bude zřejmě nevyhnutelný vojenský zásah Západu * Kaddáfího jednotky o víkendu zuřivě útočily na města Závíja a Misuráta

Benghází/Praha - Tři týdny po vypuknutí revolty proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu ve městě Benghází se odehrávají v Libyi těžké boje s tanky a děly, mrtvých rychle přibývá.

Povstalci a vojáci, kteří zůstali loajální Kaddáfímu, se v neděli střetli západně od přístavu a ropného terminálu Rás Lanúf.

Elitní 32. brigáda libyjské armády, vedená Kaddáfího synem Chámisem, ostřelovala z tanků a děl třetí největší město Misuráta, které drží rebelové.

V obklíčení vládních jednotek a tanků je i město Zavíja západně od Tripolisu. Metropoli má pevně v rukou Kaddáfí, zatímco na východě v Benghází opozice ustavila Národní libyjskou radu.

Na ulici v Benghází.
Na ulici v Benghází. | Foto: Reuters

Ta se označila za legitimní libyjskou vládu. Benghází bylo jedním z prvních měst, nad kterým diktátor ztratil kontrolu.

K situaci se opět vyjádřila i Organizace spojených národů. Vládu Muammara Kaddáfího vyzvala k okamžitému zastavení "nepřiměřeného násilí a útoků na civilisty". Rovněž by měla zrušit omezení pro média.

Ministr zahraničí Músá Kúsá prozatím generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi pouze příslibil, že organizace bude moci do země vyslat tým, který by měl prozkoumat humanitární situaci.

Kaddáfí je šílený zločinec

Bývalý prezident České republiky Václav Havel má za to, že pokud v Libyi vypukne občanská válka, bude nutný vojenský zásah západních zemí.

"Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokaci vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," naznačil.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny označil Kaddáfího za šíleného zločince, kterého je nutné odstranit. Západ by se podle něj měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kde se zásah proti Srbsku příliš dlouho odkládal.

Lidé věří v budoucnost

Aktuálně.cz se podařilo telefonicky spojit v Benghází se Simonem Burroughsem z organizace Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontières - MSF), který ve městě pomáhá místním se zajištěním zdravotní péče.

Bohužel spojení bylo velmi špatné a přerušované, nicméně Burroughs uvedl, že i přes velké napětí jsou lidé, co se týká budoucnosti, mírně optimističtí.

"Nikdo neví, co přinese zítřek, obrovské napětí je tady na všech patrné. Ale rozhodně ne žádná panika. Obchody jsou otevřené, některé restaurace jsou otevřené, město funguje v rámci možností normálně," uvedl britský lékař, který v Benghází koordinuje pomoc, poskytovanou MSF.

Podle něj jsou nemocnice v Benghází nyní dobře zásobeny základními léky i technikou a nástroji. Paradoxně však chyběli právě lékaři.

"V libyjském zdravotnictví pracovalo hodně cizinců. Mezi lékaři, zdravotními sestrami a dalším personálem. Po začátku revoluce tito lidé odešli."

Burroughs ovšem tvrdí, že úroveň libyjských lékařů je velmi vysoká. "V prvních dnech revoluce místní chirurgové museli operovat mnoho těžce zraněných a ošklivě postřelených lidí. My se snažíme jim dodat, co potřebují. Nějaké přístroje, zkrátka o co si řeknou,“ říká britský dobrovolník.

Ze zahraničí dostali Libyjci hlavně krevní plazmu, která jim v prvních dnech povstání chyběla. V samotném Benghází zahynulo podle odhadů přes tři stovky lidí, ale město je od 20. února v rukou rebelů.

V sobotu však na předměstí vybuchl sklad munice, obrovská exploze zničila blok budov a osmnáct lidí zahynulo. Povstalci podezírají Kaddáfího agenty ze sabotáže.

Libyjská státní televize v neděli ráno odvysílala zprávu, že vládní vojáci postupují na Benghází a že už dobyli Tobruk, který leží ještě dál na východě u hranice s Egyptem.

Národní libyjská rada to označila za výmysly.

Nejtvrdší boje se zatím odehrávají v Zavíji u Tripolisu. Střelba z tanků a děl si v posledních dnech vyžádala mnoho mrtvých mezi civilisty, řada budov je v troskách.

Podle svědků Kaddáfího vojáci chytili dva místní mladíky a pro výstrahu ostatním je na ulici pověsili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Nehoda se stala u nádraží v Nymburce, sražený člověk na místě zemřel. Provoz vlaků v uvedeném úseku byl zhruba hodinu zastaven, od 6:30 jezdily po jedné koleji, v 7:00 byl provoz obnoven bez omezení. Na webu to uvedly České dráhy. Nehoda se stala před 05:30 a omezení se dotklo dálkových i regionálních vlaků. "Nehoda se stala blízko zastávky, takže nebylo nutné povolávat evakuační autobus. Lidé z vlaku vystoupili a došli na nádraží pěšky," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Další zprávy