Lékař stanovil diagnózu až po shlédnutí Dr. House

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 2. 2014 8:43
Němec trpící matoucí směsí příznaků měl štěstí, že jeho lékař sleduje správné seriály
Foto: Aktuálne.sk

Berlín - Máte-li tu smůlu, že onemocníte vzácnou nemocí, měli byste doufat, že se váš lékař sleduje správné televizní seriály.

To je lekce, kterou dostal pětapadesátiletý Němec trpící selháváním srdce a matoucí směsí příznaků zahrnujících horečku, slepotu, hluchotu a zvětšené lymfatické uzliny, které byly řadě lékařů záhadou po celé měsíce.

Diagnózu zjistil až poslední z nich - doktor Jürgen Schäfer, fanoušek amerického televizního seriálu Dr. House, napsala agentura AP.

"Po pěti minutách jsem věděl, co je špatně," řekl Schäfer, který pracuje ve Středisku pro nediagnostikované choroby v německém Marburgu. Mužovy symptomy podle něj téměř dokonale seděly na pacienta z epizody seriálu o doktoru Gregory Houseovi. Pacient ve zmíněném dílu televizní série trpěl otravou kobaltem z vadné kloubní náhrady.

Pacient uvedl, že jeho problémy začaly po poslední operaci, při níž mu lékaři vyměnili zlomenou keramickou náhradu kyčelního kloubu. Místo ní dostal kovovou, ale malé části ulomené keramiky mu v těle zůstaly, odíraly novou kloubní náhradu a z ní se do pacientova krevního oběhu dostával kobalt a chrom. Jakmile mu kyčelní kloub znovu vyměnili, stav pacienta se zlepšil.

 

Právě se děje

Další zprávy