Lék na krizi? Monti sází na eurobondy a konkurenci

Radim Klekner Radim Klekner
11. 1. 2012 15:10
Italský premiér se schází s Angelou Merkelovou. Krize eura neexistuje, tvrdí
Monti věří, že reformy jeho vlády povedou k hospodářskému růstu.
Monti věří, že reformy jeho vlády povedou k hospodářskému růstu. | Foto: Reuters

Řím, Berlín - Po svém předchůdci v úřadě Silviu Berlusconim zdědil téměř dvoubilionový státní dluh. A také špatně fungující státní i soukromou sféru, prolezlou korupcí a nepotismem.

Nový předseda italské vlády a bývalý eurokomisař Mario Monti přesto věří, že se mu díky radikálním reformám podaří z Itálie znovu učinit prosperující zemi.

Jen krátce poté, co byl potvrzen ve funkci, nechal schválit tvrdá úsporná opatření, v jejichž rámci chce ušetřit třicet miliard eur. Nechal zvýšit věk odchodu do důchodu a zdanil vysokopříjmové skupiny obyvatelstva.

Teď přichází s dalším receptem na krizi. Navrhuje liberalizaci pracovního trhu, potlačení tajných kartelových dohod a omezení moci monopolů všeho druhu.

Na unijní úrovni naléhá na zavedení společných evropských obligací a navýšení účinnosti Evropského fondu finanční stability (EFSF). Chce navíc, aby do pomoci nejhůře zadlužených zemí byla více než doposud zapojena Evropská centrální banka.

"Krize eura neexistuje," tvrdí Monti, který bude o problémech eurozóny ve středu jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, v rozhovoru s deníkem die Welt on-line. "Navzdory všem výkyvům je euro stále velmi stabilní měnou."

Italský premiér v interview zdůrazňuje, že současná krize není důsledkem "defektu" evropského modelu, nýbrž že přišla z USA, byť jí notně napomohlo zadlužení některých členských zemí EU.

Ve dvou se to táhne líp

Monti věří, že se mu Merkelovou podaří přesvědčit, aby společné evropské obligace podpořila, ačkoliv s nimi nesouhlasí část německé vládní koalice. Minulý týden jednal na toto téma s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, dalším velkým zastáncem eurobondů.

Berlusconi po sobě zanechal systém prolezlý korupcí a nepotismem.
Berlusconi po sobě zanechal systém prolezlý korupcí a nepotismem. | Foto: Petr Vyoral

"Merkelová musí pochopit, že jsme teď dva," citoval deník La Repubblica po rozhovorech v Paříži jednoho z Montiho poradců. Sarkozymu naléhání v pondělí Merkelová při vzájemné schůzce v Berlíně ještě nepodlehla. Teď se ji pokusí zviklat italský premiér.

Monti zavede řeč také na téma zdanění burzovních transakcí, nad kterým Merkelová zatím rovněž váhá.

"Osobně jsem pro zavedení podobné daně v rámci eurozóny," připustila kancléřka po setkání se Sarkozym. "V rámci vlády jsme ale ještě nedostáhli dohody."

Ve svém reformním úsilí má zatím Monti podporu nejen všech hlavních hráčů na politické šachovnici Itálie, Berlusconiho Lidu svobody, levicové Demokratické strany i centristů, pozitivně jeho snahy vnímají také občané jeho země.

"Po oznámení reformy důchodů vyhlásily odbory pouze tříhodinovou stávku, a to bylo vše," zdůraznil italský premiér.

Monti na druhé straně varuje, že pokud jeho vláda nezaznamená při snižování schodku veřejných financí rychlý úspěch, mohou se Italové obrátit "proti Evropě".

Korupci zlikviduje jen větší konkurence na trhu

Jedinou šanci, jak potlačit korupci, jež dusí Itálii, vidí předseda italské vlády ve zrušení výsad, které si v zemi podržují významné podnikatelské skupiny i jednotlivé subjekty.

Monti chce zůstat v úřadě do voleb naplánovaných na  příští rok.
Monti chce zůstat v úřadě do voleb naplánovaných na příští rok. | Foto: Reuters

"Korupce kvete všude tam, kde existuje nějaký monopol," upozorňuje. "Čím důsledněji budeme při zadávání státních zakázek dodržovat standardy Evropské unie, tím menší prostor dáme korupci."

Vedle ohlášené liberalizace pracovního trhu, předpokládající mimo jiné snadnější propouštění zaměstnanců, chce proto Monti přinutit jednotlivé profese, aby ve svém oboru umožnily více konkurence. Platit to má pro řidiče taxi, stejně jako pro lékárníky či maloobchod, pro stavební firmy, pojišťovny i banky.

Zlikvidovat chce i "monopol" na daňové úniky, který mají právnické osoby, jež na rozdíl od řadových zaměstnanců neodvádějí do státního rozpočtu v řadě případů takřka žádné daně z příjmu.

Monti chce svého cíle, tedy prosazení nejdůležitějších reformních zákonů, dosáhnout do roku 2013, kdy se mají v zemi konat řádné parlamentní volby. Pak má v úmyslu se z politiky stáhnout.

Je si ovšem velmi dobře vědom toho, že podporu může jeho úřednické vládě parlament kdykoli odepřít. První náznaky už přišly ze strany Lidu svobody, jehož vedení se nelíbila daň z luxusního zboží, zavedená před Vánoci vládním kabinetem.

 

Právě se děje

Další zprávy