Ledovce tají příliš rychle, hladina oceánů stoupne o metr

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 8. 2015 9:36
Ze zjištění NASA vyplývá, že za sto až 200 let budou oceány ohrožovat na 150 milionů lidí. Některé ostrovy mohou zcela zaniknout.
Satelitní snímek jednoho z ostrovů, které zatím stále ještě tvoří Kiribati.
Satelitní snímek jednoho z ostrovů, které zatím stále ještě tvoří Kiribati. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Ledovce Grónska a Antarktidy tají rychleji než kdykoli předtím, v důsledku čehož jen od roku 1992 vzrostly hladiny světových oceánů o 7,6 až 23 centimetrů.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je navíc nevyhnutelné, že za 100 až 200 let vzrostou nejméně o metr, což nejspíš tvrdě zasáhne velká města na pobřeží jako Tokio či Singapur.

"Vzhledem k nynějším poznatkům o rozšiřování oceánů v důsledku (globálního) oteplování a o tání ledovců a ledových krust je prakticky jisté, že zažijeme zvýšení hladiny moří nejméně o metr, pravděpodobně více," uvedl ve středu na webu NASA šéf výzkumného týmu Steve Nerem.

Připustil ale, že se neví, kdy se tak stane.

Vědci odhadují, že za sto či více let. NASA vzestup hladin měří od počátku 90. let minulého století a nyní oznámil, že se tento jev zrychluje a nejspíš se bude dále zrychlovat.

Nejpesimističtější předpovědi hovoří o tom, že do konce tohoto století hladiny stoupnou o 30 až 90 centimetrů.

V ohrožení 150 milionů lidí

Zvýšení hladin moří a oceánů o zhruba metr bude ohrožovat oblasti, v nichž nyní žije více než 150 milionů lidí, především v Asii. Některé tichomořské ostrovy by mohly zcela zaniknout, vážně postižena by byla velká města jako Dháka, Singapur či Tokio.

Také ve Spojených státech zvýšení hladiny změní podobu pobřeží, především ve státech jako Florida. Už nyní velké přílivy zaplavují některé ulice Miami, což se dříve nedělo, upozornil Michael Freilich z washingtonského sídla NASA.

Planeta se otepluje, a tak ledovce tají stále rychleji. "Nehovoříme o nějakém futuristickém scénáři. Údaje zaznamenané v posledních letech mě osobně hodně znepokojují," upozornil specialista NASA na ledovce Tom Wagner.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy