Lední medvědi týdny obléhali výzkumnou stanici. Sežrali i psy, kteří měli vědce chránit

Michelle Hansen Michelle Hansen
14. 9. 2016 12:51
Dlouhé čekání. Tak by se daly popsat peripetie pětice ruských výzkumníků z meteorologické stanice v Karském moři. Dva týdny strávili v obklíčení ledními medvědy. Ohrožené šelmy byly agresivní, sežraly i psy, které meteorologům poslali na pomoc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Meteorologickou stanici na ostrově Trojnoj v Karském moři přes dva týdny "obléhala" skupina deseti ledních medvědů s několika mláďaty.

Pro pětici výzkumníků (včetně dvou manželských párů) tím vyvstal takřka neřešitelný problém. Ve chvíli, kdy se jim pod oknem usídlila medvědice a usnula, nemohli opustit budovu, dokud jim neposlali novou várku světlic.

Zvířatům navíc nesměli ublížit, protože lední medvědi jsou od roku 2008 na seznamu ohrožených druhů. Nezbylo jim tak než pozastavit veškeré vědecké práce a čekat. 

Původní zprávy, že si počkají minimálně do října, než zamrzne moře, se nakonec nepotvrdily. Záchranáři se k nim dostali během středy. 

Běžná situace

Problémy s medvědy na trojnojské stanici začaly již koncem srpna. Tehdy vědci expedičním plavidlem dostali na pomoc speciálně vycvičené psy a světlice. Psi je měli před medvědy chránit, ale ti je sežrali. Světlicemi se vědci pokoušeli medvědy odehnat.

"Takové situace se na ostrově Trojnoj dějí běžně, protože medvědi se v této oblasti prostě vyskytují. I přesto tam lidé žijí a chodí do práce," řekl agentuře TASS Vasilij Šavčenko, vedoucí státní monitorovací sítě Sevgidromet, která stanici provozuje.

Pětice tak dostala doporučení, aby byli extrémně opatrní a nevycházeli ven z budovy, budou-li medvědi na dohled.

Situaci monitorovala ruská federální hydrometeorologická služba Rosgidromet, podle níž je prioritou jak ochrana personálu, tak ochrana ohroženého druhu – ledního medvěda.

V letních dnech na Trojanském ostrově se často stává, že medvědi bývají hladoví a agresivní. Vzpřímený polární medvěd může dosahovat výšky až přes tři metry a váží přes půl tuny. Mezinárodní svaz ochránců přírody odhaduje množství polárních medvědů asi na 25 000. Jejich počet rapidně klesá kvůli změnám klimatu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy