Led roztál, Shell začíná hledat ropu u Aljašky

Radim Klekner Radim Klekner
17. 9. 2012 7:30
V arktické části Aljašky leží podle odhadů až 29 miliard barelů ropy
Těžaři tvrdí, že rizika těžby ropy v arktické oblasti mají pod kontrolou.
Těžaři tvrdí, že rizika těžby ropy v arktické oblasti mají pod kontrolou. | Foto: Wikimedia Commons

Anchorage - Poslední čísla o rozsahu tání ledovců v Arktidě nadělala vrásky ekologům. Těžařské společnosti, které sní o ropném boomu, si ale mnou ruce.

"Budu určitě jedním z těch, které potěší arktické léto, jež nemá konec," nechal se v jihoaljašském Girdwoodu slyšet viceprezident firmy Shell Alaska Peter E. Slaiby, citovaný agenturou AP.

Shell již do ropného průzkumu u břehů Aljašky investoval čtyři a půl miliardy dolarů.

Koncern začal minulý týden hloubit u aljašských břehů v Čukotském moři průzkumný vrt v místech, kde se podle něj nacházejí obrovská naleziště suroviny.

Další připravuje o něco východněji v Beaufortově moři.

Vrt do hloubky 430 metrů pod mořským dnem uskutečňuje speciální plavidlo Noble Discoverer.

Je to poprvé po více než dvaceti letech, co se hledá ropa v této části Čukotského moře. V Beaufortově moři bude moci koncern začít s průzkumným vrtem až poté, co projde inspekcí americké Pobřežní hlídky kutr na zachycování uniklé ropy Arctic Challenger, který bude následně odtažen do přístavu Barrow u nejsevernějšího cípu Aljašky, přibližně na půli cesty k oběma ložiskům.

Vrtné práce koncernu umožnilo rozhodnutí vlády Spojených států z 30. srpna, která dala zelenou "přípravným aktivitám" těžařů v arktických vodách, pokud zajistí bezpečnost vrtných prací, včetně instalace zařízení zamezujícího erupci, jaká předloni v dubnu zabila v Mexickém zálivu jedenáct zaměstnanců koncernu BP.

Arktida - satelitní snímek NASA
Arktida - satelitní snímek NASA | Foto: NASA

Katastrofa podobná té, která se tehdy odehrála na vrtné plošině Deepwater Horizon, by totiž v arktické oblasti měla nedozírné následky.

Arktida obsahuje podle těžařů přibližně 22 procent celosvětových zásob uhlovodíků. Nejméně 29 miliard barelů ropy a pět a půl bilionu kubických metrů zemního plynu se přitom nachází právě u aljašských břehů.

Podle klimatologů bude Arktida do poloviny tohoto století během letních měsíců kompletně bez ledu. Právě s tím počítají ve svých plánech ropné společnosti.

Hlavním cílem je zbavit se závislosti na dovozech

Nejdříve však budou muset překonat odpor expertů zabývajících se ochranou životního prostředí.

"Nikdy bych nevěřil v to, že dokážou zvládnout velkou ropnou katastrofu," tvrdí viceadmirál Pobřežní hlídky Paul F. Zukunft, kterého federální vláda pověřila koordinací záchranných prací po havárii na Deepwater Horizon.

Velký problém by v případě ropné skvrny představoval plovoucí led, který by surovina okamžitě kontaminovala. A také rozbouřené moře, které v časech postupujícího globálního oteplování vytváří u Aljašky vlny vysoké téměř sedm metrů.

"Máme zde příliš mnoho dní v roce, kdy jsou záchranné práce prostě nemožné," doplňuje ho ředitelka Amerického arktického programu při Pewově institutu Marilyn Heimanová. "Nejsme v zásadě proti vrtům. Jen se ptáme, jak je provádět, aniž by bylo ohroženo životní prostředí."

Také americký prezident Barack Obama se nikdy netajil jen malým nadšením, které v něm vzbuzuje perspektiva těžby ropy v Arktidě. Nakonec ustoupil jen z toho důvodu, aby se před listopadovými volbami zbytečně nevystavoval útokům republikánů, kteří jej obviňují, že u něj má ekologie přednost před tvorbou nových pracovních míst.

Chybějící infrastruktura

Ve výzkumu Arktidy a možností těžby Američané zaostávají za Ruskem, které už otevřelo ropnému průzkumu ložiska v Barentsově moři.

Rusové také pravidelně využívají tzv. Severovýchodní průjezd, mořskou cestu podél břehů Sibiře. Loni jí projelo celkem 34 obchodních lodí, zatímco Američané a Kanaďané využívají její ekvivalent - Severozápadní průjezd, vedoucí mezi ostrovy kanadské Arktidy - jen sporadicky.

Rusko má navíc k dispozici řadu námořních základen vybudovaných na mořském pobřeží ještě za sovětských časů. Ženijní sbor americké armády teprve hledá příhodné místo, kde by na trase severozápadní mořské cesty vybudoval hlubokomořský přístav.

A ten budou brzy nutně potřebovat.

Spojené státy chtějí být totiž do deseti let nezávislé na dovozech ropy. Kromě obrovských zásob suroviny v ropných břidlicích ve státech Utah a Severní Dakota představují hlavní prostředek, jak tohoto cíle dosáhnout, právě ložiska u aljašských břehů.

To jim nebránilo v tom, aby apelovaly na největší producenty, jako je Saúdská Arábie, ať se vzhledem ke stoupajícím cenám ropy pokusí navýšit svou těžbu.

Ta již dlouhé roky stagnuje, neboť nová velká ložiska, o nichž se mezi těžaři tolik hovoří, buď nebyla nalezena, nebo se ukázala být mnohem méně vydatná, než se čekalo.

Lehká americká ropa se nyní prodává za 97 dolarů za barel. Američané by tuto cenu rádi zachovali pod hranicí 100 USD i v budoucnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy