Léčím, abych naplnil bříško. Lékař vám nemusí rozumět

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 3. 2012 16:10
Díky mezeře v unijních předpisech jsou jazykové testy považovány za diskriminaci
Rašíd Hussín.
Rašíd Hussín. | Foto: repro The Sun

Londýn - Ve Spojeném království přibývá lékařů z rozvojových zemí, kteří neumějí anglicky, ale kvůli mezeře v legislativě jim nic nebrání, aby si na ostrovech zakládali praxe a pracovali v nemocnicích.

Předpisy britské lékařské komory sice nařizují, aby každý lékař z ciziny prošel komplexními jazykovými testy, ale předpisy Evropské unie, jež jsou nad pravidly komory, něco podobného vylučují.

Přistěhovalci, kteří už si odpracovali v jiné členské zemi tři měsíce, nesmějí být z jazyka zkoušeni, protože je to Bruselem považováno za diskriminaci.

Evropská unie rozhodla, že lékaři mohou pracovat v kterékoliv zemi sedmadvacítky.

Na mezeru v zákonech upozornil britský bulvární deník The Sun a přidal konkrétní případ čtyřicetiletého Rašída Hussína z Pákistánu. Lékařskou kvalifikaci získal v rodné zemi, a protože už pracoval tři měsíce ve Španělsku, může teď začít léčit ve Velké Británii. Jeho jazyková vybavenost je ale velmi omezená.

"Musím pracovat, abych si mohl naplnit bříško," vysvětlil v rozhovoru pro The Sun. Britskému reportérovi prý sice nerozuměl všechny otázky, ale odpovídal ochotně. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatně. Musím pracovat, protože jinak nemám nic," dodal.

Později do redakce deníku zavolal Hussínův příbuzný a ptal se, na jaké téma rozhovor byl, protože Rašíd si tím nebyl jistý. Lékařská komora je bezmocná, přestože podle deníku přicházejí lékaři, kteří při vyplňování registrace používají překladač. Případů doktorů, kteří neumějí anglicky, jsou podle nejmenovaného zdroje z britské lékařské komory stovky.

"Stavem, kdy musíme registrovat lékaře, jež neumějí dostatečně anglicky, jsme znepokojeni, a proto jsme také vyzvali vládu, aby příslušné zákony změnila," potvrdil prezident komory Niall Dickson.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy