Lech Walesa spolupracoval za komunismu s tajnou policií, tvrdí ústav. Má nově nalezené dokumenty

Martin Novák Martin Ehl Martin Novák, Martin Ehl
Aktualizováno 18. 2. 2016 12:21
Spolupráce se údajně týká let 1970 až 1976, tedy období před vznikem Solidarity. Walesa popřel, že by předával informace, soud mu dal za pravdu. Nové záznamy, obsahující i Walesova hlášení a údaje o platbách, pocházejí z domu exministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Někdejší prezident reagoval prohlášením, že se nařčením bude bránit soudní cestou.
Walesa v Karlových Varech v roce 2014.
Walesa v Karlových Varech v roce 2014. | Foto: Anna Vedralová

Varšava - Dobové dokumenty dokazují, že bývalý vůdce odborového hnutí Solidarita a polský exprezident Lech Walesa byl placeným informátorem komunistické státní bezpečnosti.

Uvedl to ředitel Institutu národní paměti (Instytut pamięci narodowej) ve Varšavě Lukasz Kaminski. "Považujeme dokumenty za věrohodné. Naši archiváři jsou schopní to posoudit." řekl.

Má v ruce záznamy, jež teprve nedávno získal v domě bývalého ministra vnitra z komunistické éry - loni zesnulého Czeslawa Kiszczaka.

Obsahují písemný souhlas Walesy s podáváním informací tajné policii, stejně jako některá jeho hlášení a rovněž údaje o platbě za předávání zpráv. Některé zprávy jsou psané rukou.

Walesa měl s režimem spolupracovat v letech 1970 až 1976. Tedy předtím, než se stal v roce 1979 vůdcem Solidarity.

Podle listu Gazeta Wyborcza se dokumenty nacházejí v Ústavu národní paměti.

Exprezident na nové informace reagoval prohlášením, že se bude bránit soudní cestou.

Cesta k novým lustracím

V Polsku se tak otevřela cesta k novým lustracím a tématu, o němž stále hovoří šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński - že komunisté a jejich nástupci se během kulatého stolu v roce 1989 domluvili na předání moci, ale bez následků pro bývalé vládce. Že tedy v Polsku neproběhla opravdová dekomunizace.

"Podpoří to názor vládnoucí strany Právo a spravedlnost, že postkomunistická elita byla domluvena na předání moci s bývalou komunistickou elitou. A odůvodní to návrat k tématu lustrací v Polsku," řekl Wojciech Przybylski, politolog a šéfredaktor liberálního časopisu Res Publica Nowa.

Bývalý prezident sice nepopřel, že závazek spolupráce podepsal, ale nikdy podle svých slov žádné informace nepředal. Soud mu před šestnácti lety dal za pravdu.

Polský režim generála Wojciecha Jaruzelského Solidaritu na konci roku 1981 potlačil a její vůdce – včetně Walesy – izoloval od okolního světa.

Lech Walesa získal Nobelovu cenu míru a v roce 1990 jej Poláci zvolili prezidentem.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy