Lech Walesa spolupracoval za komunismu s tajnou policií, tvrdí ústav. Má nově nalezené dokumenty

Martin Novák Martin Ehl Martin Novák, Martin Ehl
Aktualizováno 18. 2. 2016 12:21
Spolupráce se údajně týká let 1970 až 1976, tedy období před vznikem Solidarity. Walesa popřel, že by předával informace, soud mu dal za pravdu. Nové záznamy, obsahující i Walesova hlášení a údaje o platbách, pocházejí z domu exministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Někdejší prezident reagoval prohlášením, že se nařčením bude bránit soudní cestou.
Walesa v Karlových Varech v roce 2014.
Walesa v Karlových Varech v roce 2014. | Foto: Anna Vedralová

Varšava - Dobové dokumenty dokazují, že bývalý vůdce odborového hnutí Solidarita a polský exprezident Lech Walesa byl placeným informátorem komunistické státní bezpečnosti.

Uvedl to ředitel Institutu národní paměti (Instytut pamięci narodowej) ve Varšavě Lukasz Kaminski. "Považujeme dokumenty za věrohodné. Naši archiváři jsou schopní to posoudit." řekl.

Má v ruce záznamy, jež teprve nedávno získal v domě bývalého ministra vnitra z komunistické éry - loni zesnulého Czeslawa Kiszczaka.

Obsahují písemný souhlas Walesy s podáváním informací tajné policii, stejně jako některá jeho hlášení a rovněž údaje o platbě za předávání zpráv. Některé zprávy jsou psané rukou.

Walesa měl s režimem spolupracovat v letech 1970 až 1976. Tedy předtím, než se stal v roce 1979 vůdcem Solidarity.

Podle listu Gazeta Wyborcza se dokumenty nacházejí v Ústavu národní paměti.

Exprezident na nové informace reagoval prohlášením, že se bude bránit soudní cestou.

Cesta k novým lustracím

V Polsku se tak otevřela cesta k novým lustracím a tématu, o němž stále hovoří šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński - že komunisté a jejich nástupci se během kulatého stolu v roce 1989 domluvili na předání moci, ale bez následků pro bývalé vládce. Že tedy v Polsku neproběhla opravdová dekomunizace.

"Podpoří to názor vládnoucí strany Právo a spravedlnost, že postkomunistická elita byla domluvena na předání moci s bývalou komunistickou elitou. A odůvodní to návrat k tématu lustrací v Polsku," řekl Wojciech Przybylski, politolog a šéfredaktor liberálního časopisu Res Publica Nowa.

Bývalý prezident sice nepopřel, že závazek spolupráce podepsal, ale nikdy podle svých slov žádné informace nepředal. Soud mu před šestnácti lety dal za pravdu.

Polský režim generála Wojciecha Jaruzelského Solidaritu na konci roku 1981 potlačil a její vůdce – včetně Walesy – izoloval od okolního světa.

Lech Walesa získal Nobelovu cenu míru a v roce 1990 jej Poláci zvolili prezidentem.


 

Právě se děje

před 22 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy