Léčba škrty má vedlejší účinek: Zabíjí Evropany

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 3. 2013 6:10
Studie: Úspory ve zdravotnictví a sociální oblasti nezabírají, zato způsobují epidemie
Za slovní spojení finanční krize se schovává rušení sociálních jistot i úpadek zdravotní péče.
Za slovní spojení finanční krize se schovává rušení sociálních jistot i úpadek zdravotní péče. | Foto: Reuters

Brusel - Propukla na finančních trzích, přes bankovní sektor infikovala celou ekonomiku a skrze ni - už v bolestně uchopitelné podobě - postihla celou společnost.

Řeč je o finanční (jinak také ekonomické či hospodářské) krizi. Význam tohoto chronicky známého slovního spojení už ale sahá mnohem dál.

Evropané totiž na krizi umírají. A to doslova.

Krom znepokojujícího nárůstu depresí a sebevražd se kvůli úsporám ve zdravotnictví starým kontinentem šíří i dosud nevídané epidemie nejrůznějších infekčních onemocnění.

Vysvětlení je podle autorů studie, publikované v odborném magazínu The Lancet, jednoduché: úsporná opatření vedou ke snižování počtu zdravotnického personálu, omezují prostředky na léčbu i na medikamenty, čímž v konečném důsledku klesá celková kvalita lékařské péče. 

Narůstá i počet Evropanů, kteří přístup ke zdravotní péči vůbec nemají.

Island naštval, ale neprohloupil

Výzkumný tým porovnal míry nemocnosti a úmrtnosti v Řecku, ve Španělsku a v Portugalsku, kde vlády přijaly drastická úsporná opatření, se situací na Islandu, který po splasknutí bubliny svého bankovního sektoru na základě referenda škrtat odmítl.

Ukázalo se, že zatímco na jihu Evropy krize zabíjí, na Islandu krize na zdravotní stav obyvatel nemá vliv.

Léčba krize (cynickým) humorem:

"Úsporná opatření nevyřešila ekonomické potíže, naopak vytvořila nové problémy ve zdravotnictví," shrnul pro agenturu AP Martin McKee z Londýnského centra pro hygienu a tropické nemoci, jenž studii vedl.

Řekové hlásí o 40 % víc sebevražd

Zdraví Evropanů navíc nepodlamují pouze úspory ve zdravotnictví, ale také stále děravější síť sociálního zabezpečení.

Patrně nejhorší je situace v Řecku.
Patrně nejhorší je situace v Řecku. | Foto: Karel Toman

Nárůst počtu Evropanů, kteří si dobrovolně sáhnou na život, je kapitolou sám o sobě.

V Řecku, kde je situace patrně nejhrozivější, vzrostl v roce 2011 počet sebevražd meziročně o 40 procent. Kvůli žalostné situaci stále většího počtu obyvatel v zemi propukají také epidemie malárie, horečky dengue a západonilské horečky.

Ze Španělska zase chodí zprávy o předčasném propouštění pacientů z nemocnic a špatné nemocniční péči v důsledku nedostatku personálu.

"Mou matku v nemocnici nikdo pořádně nemyl, musela jsem to dělat sama," svěřila se stanici NPR momentálně nezaměstnaná sestra Mari Carmen Cerveraová s tím, že ji navíc po operaci srdce propustili příliš brzy a ona musela být hospitalizována znovu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 38 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 50 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy