Šok ve Francii. Le Penová ovládla první kolo regionálních voleb, pomohly jí útoky v Paříži

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 12. 2015 9:22
Národní fronta si v prvním kole zajistila odhadem 30,6 procenta hlasů. Na druhém místě je konzervativní strana Republikáni exprezidenta Nicolase Sarkozyho (27 procent), až třetí skončili vládní socialisté prezidenta Françoise Hollanda (22,7 procenta). Druhé kolo se koná příští neděli.
Marine Le Penová po prvním kole francouzských regionálních voleb.
Marine Le Penová po prvním kole francouzských regionálních voleb. | Foto: Reuters

Paříž - Šok. Tak hodnotí většina francouzských deníků výsledky nedělního prvního kola regionálních voleb ve Francii. 

Podle odhadů získala Národní fronta (FN) kolem 30 procent hlasů, druzí Republikáni 27 procent a socialisté prezidenta Françoise Hollanda jen 23 procent.

Zelení a radikální levice mají dohromady zhruba deset procent hlasů.

Šéfka Národní fronty Marine Le Penová a její neteř Marion Maréchalová Le Penová dostaly ve svých regionech dokonce více než 40 procent hlasů. Ukazuje to mimo jiné na to, že Marine Le Penová může uspět i v prezidentských volbách v roce 2017.

Druhé, rozhodující kolo regionálních voleb ve Francii se koná příští víkend.

Reakce socialistů

Poražení socialisté už oznámili, že ve dvou regionech příští víkend nenasadí své kandidáty. Vládní strana tak chce pomoci odvrátit pravděpodobné vítězství nacionalistické Národní fronty v obou oblastech.

Jde o okrsky, v nichž drtivě zvítězily šéfka FN, potažmo její neteř.

Opoziční Republikáni exprezidenta Nicolase Sarkozyho skončili v baštách nacionalistů na druhém místě. Absence socialistů jim má pomoci Le Penovou porazit.

Francouzské regiony mají významné slovo v místní dopravě, vzdělávání a hospodářském rozvoji, upozorňuje server BBC.

"První strana Francie"

Marine Le Penová po zveřejnění odhadů mluvila o "úžasném výsledku", který potvrdil, že Národní fronta je "první stranou Francie".

Národní fronta těží hlavně z úspěšné změny image z krajně pravicové a rasistické formace na nacionalisticko-vlasteneckou a protievropskou stranu. Pomohly jí útoky džihádistů v Paříži, protože jako jediná dlouhodobě označuje islámské přistěhovalce za zdroj násilností v zemi a odmítá další migranty.

"Po útocích (teroristů v Paříži) ze 13. listopadu vidíme jasný nárůst podpory Národní fronty," uvedl analytik firmy Ifop Jerome Fourquet.

Le Penové také nahrává zklamání mnohých voličů tradiční levice a pravice a jejich nižší volební účast.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy