Le Monde: Macronovu kampaň napadli hackeři s vazbami na GRU. Unikly tisíce dokumentů

ČTK ČTK
8. 12. 2019 8:12
Do kybernetického útoku, jehož cílem byla na jaře roku 2017 kampaň současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, byli zapojeni hackeři s vazbami na ruskou vojenskou rozvědku známou pod zkratkou GRU. V sobotu o tom na svém webu informoval deník Le Monde, který se odvolává na zjištění bezpečnostní společnosti FireEye a dvojice expertů z Google.
Francouzský prezident Emmanuel Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Reuters

Stopy prý vedou mimo jiné ke skupině APT28, kterou podle amerických či německých zpravodajských služeb řídí ruská špionáž.

Výsledkem hackerského útoku byl únik tisíců dokumentů Macronova volebního štábu na veřejnost pouhé dva dny před druhým kolem poslední prezidentské volby. V něm nakonec Macron 7. května 2017 porazil Marine Le Penovou, přičemž publikaci e-mailů svého týmu odsoudil jakožto "destabilizační operaci" s cílem "zasít pochybnosti a dezinformace".

Le Monde nyní uvádí, že pachatelé rozhodně nebyli amatéři. "Dvě úzce specializované jednotky napojené na ruskou vojenskou rozvědku GRU postupně cílily na e-mailové účty osob blízkých budoucímu prezidentovi," napsal deník.

Operace prý sestávala ze dvou vln takzvaného phishingu, což je poměrně běžná metoda kybernetických zločinců spočívající v rozesílání odkazů na podvodné webové stránky ve snaze získat přístupové údaje uživatele k jisté službě. První fáze útoku podle Le Monde proběhla v březnu 2017 a měla ji na svědomí APT28. O měsíc později se scénář opakoval, ovšem tentokrát podle expertů z Googlu útočila skupina známá jako Sandworm.

O operacích GRU týkajících se Francie píše Le Monde tento týden už podruhé. Ve středu zveřejnil reportáž o tom, jak ruští agenti mezi lety 2014 a 2018 využívali alpský department Horní Savojsko jako svůj "základní tábor" pro mise v jiných evropských zemích.

Prezidenta Macrona přitom v pondělí čeká čtyřstranný summit o konfliktu na východě Ukrajiny, na který do Paříže přijede i ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Elysejského paláce dlouhodobě prosazuje, aby Evropa přehodnotila svůj přístup k Rusku a usilovala o zlepšení vztahů s touto velmocí. Na závěr summitu NATO tento týden prohlásil, že "Rusko už není nepřítel".

Video: Rozbitá síť ruských špionů? Na jejich akci se podílela ambasáda v Praze, říká Kundra

Nešlo o jednotlivou buňku, ale provázenou síť na území dalších zemí, která měla v budoucnu podnikat hackerské útoky, popisuje redaktor Respektu. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 minutou

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy