Ovládla zprávy z války v Sýrii. Odborníci ale o její důvěryhodnosti pochybují

ČTK ČTK
11. 8. 2016 21:00
Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) je jedním z hlavních zdrojů informací týkajících se konfliktu, který zuří v Sýrii od roku 2011. Stojí za ní oponent režimu Ramí Abdar Rahmán. Organizace ale není zdaleka nezávislá, píše francouzský list Le Figaro.
Podle SOHR si válka za více než pět let vyžádala na 280 000 mrtvých. OSN odhady nezveřejňuje, nemá je jak ověřit.
Podle SOHR si válka za více než pět let vyžádala na 280 000 mrtvých. OSN odhady nezveřejňuje, nemá je jak ověřit. | Foto: Reuters

Paříž/Londýn - "Podle SOHR". Tato slova doprovázejí v médiích každou bilanci války v Sýrii. Údaje poskytované Syrskou organizací pro lidská práva systematicky přebírají hlavní tiskové agentury, AFP, AP a Reuters, a tím pádem většina médií. Přesto je důvěryhodnost této organizace sporná.

SOHR byla založena v roce 2006 a prohlašuje se za "skupinu jedinců uvnitř nebo vně země, kteří sledují stav lidských práv a jejich porušování". Od roku 2011 je hlavním zdrojem informací západních médií o bojích v Sýrii.

Za SOHR je jediný muž: Ramí Abdar Rahmán, vlastním jménem Usáma Sulajmán, sunnita, člen opozice, jenž žije v britském Coventry. Do Sýrie nevkročil od roku 2000, kdy z politických důvodů zemi opustil. Rahmán tvrdí, že v zemi disponuje sítí 200 aktivistů, kteří mu pomáhají shromažďovat a ověřovat informace.

Na rozdíl od jiných skupin, které se otevřeně staví na stranu povstalců, počítá SOHR - ostatně podobně jako OSN - oběti na straně režimu i na straně rebelů.

Řemeslná dílna bez důvěryhodnosti

Jen málo expertů na syrský konflikt ale považuje informace SOHR za věrohodné a mnoho z nich ji raději necituje. Vědec Frédéric Pichon nazývá SOHR "řemeslnou dílnou bez opravdové důvěryhodnosti". Když OSN v roce 2012 oznámila první bilanci obětí konfliktu, čísla dodaná SOHR byla mnohem nižší: 45 326 mrtvých oproti 60 000 podle OSN.

Bývalý diplomat a odborník na Sýrii Ignace Leverrier, který zemřel v roce 2014, na svém blogu v listu Le Monde dlouze psal o "ztracené věrohodnosti Ramího Abdara Rahmána".

Tvrdil, že SOHR diskrétně podporoval (syrský prezident) Bašár Asad, aby konkurovala skupině Syrský výbor pro lidská práva kontrolované Muslimským bratrstvem, jež měla ve stejné oblasti informační monopol.

Pokud jde o používání násilí, měla podle něj Rahmánova organizace "tendenci nerozlišovat mezi silami režimu a ozbrojenými skupinami", čímž se stala v očích opozice podezřelou. "Je to nejméně zaujatý zdroj," hájil v roce 2013 používání SOHR jako zdroje redaktor Agence France-Presse (AFP) v Le Monde.

Badatel Washington Institute a odborník na syrský konflikt Fabrice Balanche soudí, že SOHR je nástrojem propagandy nakloněným Muslimskému bratrstvu, financovaným zpočátku Katarem. Od roku 2013 dostává organizace také příspěvky od Evropské unie.

"Říkáme pravdu o tom, co se děje v Sýrii"

SOHR obviňují ze zaujatosti jak povstalci, tak režim, organizace ale svou objektivitu brání. "Útočí na nás, protože říkáme pravdu o tom, co se děje v Sýrii," řekl Ramí Abdar Rahmán v jednom ze vzácných rozhovorů, který v roce 2015 poskytl proruskému kanálu Russia Today. "Nové členy přijímá organizace teprve po šestiměsíční zkušební době," dodal s tím, že nového člena musí přivést jiný člen.

Nikdo ale ve skutečnosti neví, kdo jsou tyto zdroje v terénu, a věrohodnost organizace zcela spočívá v důvěře vložené v Rahmána. "Jejich síť informátorů, to je vtip. Chodí na syrské weby, které překládají do angličtiny," tvrdí Balanche.

"Čím víc konflikt postupuje, tím méně je SOHR jediný zdroj informací. V prvních letech války bylo její místo naddimenzované," soudí Pichon.

"Od svého vzniku se SOHR hodně zlepšila," dodává Balanche. "Na začátku války, mezi lety 2011-2013, byla nástrojem propagandy financovaným Katařany, hlásnou troubou syrské opozice. Dnes jsou vyváženější a jejich údaje realističtější, i když ne vyčerpávající. Propaganda je diskrétnější, ale stále tu je. Výhodou SOHR je, že nám poskytuje fakta - a pokud jde o její počty mrtvých a zraněných, ty jsou jenom přibližné".

Podle Balanche je nadhodnocování informací SOHR dáno skutečností, že organizace kromě faktů uvádí i čísla. SOHR, jejímiž poradci jsou novináři z Al-Džazíry, podle něj pochopil, že západní novináři potřebují čísla.

Spory kolem SOHR jsou jen jedním aspektem širšího problému: nemožnosti sečíst oběti syrské války. V roce 2011 OSN tento úkol svěřila specializované skupině Human Rights Data Analysis Group (HRDAG).

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva ale oficiální sčítání zastavil v dubnu 2014 kvůli nepřístupnosti některých válečných zón a nedostatku věrohodných zdrojů v terénu. Počitadlo se tak oficiálně zastavilo na 191 369 identifikovaných mrtvých. SOHR oběti počítá i nadále a letos v únoru dospěla k číslu 280 000.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy