Lavrov se znovu zastal Sýrii: Nemáte proti ní důkazy

ČTK ČTK
27. 9. 2013 21:00
Sergej Lavrov hovořil v pátek ve Valném shromáždění OSN o nasazení chemických zbraní v Sýrii
Válkou zničený Homs.
Válkou zničený Homs. | Foto: REUTERS/Yazan Homsy

New York - Západ nemůže obviňovat a odsuzovat syrský režim bez důkazů. Ve Valném shromáždění OSN to dnes řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, když hovořil o nasazení chemických zbraní v Sýrii.

Zopakoval tak předchozí pozici Moskvy, která nesdílí přesvědčení Západu, že srpnový chemický útok u Damašku spáchal syrský režim.

Rusko tvrdí a snaží se také dokázat, že je za tímto útokem syrská opozice. Případ už v srpnu vyšetřovali inspektoři OSN. Nyní jsou v Sýrii znovu a prověřují sedm dalších údajných chemických útoků.

Lavrov řekl, že vyšetřování v Sýrii musí být nestranné a jeho výsledek musí prověřit Rada bezpečnosti OSN, která se bude řídit "výhradně fakty, nikoli obviněními nebo domněnkami".

"Je nepopiratelné, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, avšak to nikomu nedává právo obviňovat a odsuzovat," řekl ministr.

U Damašku při chemickém útoku z 21. srpna dle USA a opozice zahynuly stovky lidí. Inspektoři ve zprávě o tomto incidentu napsali, že byl použit sarin, avšak nikoho konkrétního z útoku neobvinili.

Z množství použitých látek se ale dá dle západních států usuzovat, že viníkem musí být jedině režim, který má chemické zbraně stále pod kontrolou. O šetření dalších útoků inspektoři chtějí sepsat zprávu do konce října.

Rusko po útoku z 21. srpna navrhlo, aby se Sýrie zbavila chemických zbraní, na což Damašek přistoupil. Požádal o přistoupení k úmluvě o zákazu chemických zbraní a poskytl seznam míst, kde zbraně uskladňuje a vyrábí.

Dle rusko-amerického plánu bude možné chemické zbraně zlikvidovat do půlky příštího roku, bude-li Sýrie spolupracovat.

V Radě bezpečnosti OSN se bude v noci na sobotu hlasovat o rezoluci, která má nasazení chemických zbraní v Sýrii odsoudit a umožnit dohled na jejich zničení. Poprvé od začátku syrského konfliktu se na znění rezoluce o Sýrii dohodli všichni stálí členové RB OSN.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy